Білорусь: ЄС ухвалив нові персональні санкції через постійні порушення прав людини та вводить додаткові цільові заходи у відповідь на причетність Білорусі до воєнної агресії Росії проти України

Учора Рада ЄС ухвалила санкції проти ще 38 фізичних та 3 юридичних осіб. Вона також поширила заборону експорту на вогнепальну зброю, а також товари авіаційної та космічної промисловості.

Ми ухвалили нові санкції у відповідь на постійні, систематичні, масові та грубі порушення прав людини та жорстокі репресії проти всіх верств білоруського суспільства, здійснювані нелегітимним режимом Лукашенка. Сьогодні ми також вживаємо подальших заходів проти білоруського режиму як співучасника незаконної та неспровокованої загарбницької війни Росії проти України. Ми підтримуємо білоруський народ у його прагненні до миру та демократії.

- Високий представник ЄС із закордонних справ і безпекової політики Жозеп Боррель

Через погіршення ситуації з правами людини в Білорусі ЄС ввів нові обмежувальні заходи проти 38 фізичних і 3 юридичних осіб з Білорусі, які відповідальні за серйозні порушення прав людини, сприяють репресіям проти громадянського суспільства та демократичних сил, а також проти тих, хто підтримує та отримує вигоду від режиму Лукашенка.

До оновлених санкційних списків увійшли посадові особи пенітенціарних установ, відповідальні за катування та жорстоке поводження з ув’язненими, включно з політичними в’язнями, відомі пропагандисти, а також члени судової гілки влади, які залучені до кримінального переслідування та винесення вироків проти представників демократичних сил, громадянського суспільства та журналістів.

Також санкції були введені проти державних підприємств, які вжили заходів щодо працівників або звільнили їх за участь у мирних протестах і страйках. Підконтрольний державі нафтохімічний конгломерат «Белнафтохім» також входить до числа стратегічних компаній, які підтримують режим Лукашенка.

Загалом обмежувальні заходи ЄС щодо Білорусі зараз поширюються на 233 фізичних та 37 юридичних осіб. Активи зазначених осіб підлягають замороженню, а громадянам і компаніям ЄС заборонено надавати їм кошти. Фізичні особи також підпадають під заборону на в’їзд, в рамках якої їм заборонено в’їжджати або здійснювати транзит через територію ЄС.

Відповідні нормативно-правові акти, включно зі списком осіб, проти яких було введено санкції, опубліковані в Офіційному віснику ЄС.

Окрім того, у відповідь на постійну участь Білорусі в загарбницькій війні Росії проти України ЄС запровадив цільові обмежувальні заходи, а саме:

• заборону експорту товарів і технологій, що використовуються в авіаційній та космічній промисловості, включно з авіаційними двигунами та безпілотними літальними апаратами;

• заборону продажу, постачання, передачі або експорту вогнепальної зброї, її частин і основних компонентів, а також боєприпасів до неї;

• подальше обмеження експорту товарів, які Росія використовує для її загарбницької війни проти України, включно з напівпровідниковими пристроями, електронними інтегральними схемами, виробничим та випробувальним обладнанням, фотокамерами та оптичними компонентами;

• розширену заборону на експорт товарів і технологій подвійного призначення.

На Білорусь також поширюються обмеження у фінансовому секторі, торгівлі, енергетиці, транспортній галузі та інших.

Контекст

Автономні санкції ЄС щодо Білорусі діють з 2004 року. Від серпня 2020 року, у відповідь на фальсифікацію президентських виборів і жорстоке придушення громадянського суспільства та демократичної опозиції, ЄС запровадив послідовні пакети санкцій проти осіб, відповідальних за внутрішні репресії та порушення прав людини в Білорусі, які підривають демократію та верховенство права, а також проти інших осіб, пов’язаних з режимом Лукашенка. Примусова посадка цивільного літака у травні 2021 року та арешт білоруського журналіста стали причиною введення першого пакету секторальних заходів. З березня 2022 року ЄС розширив сферу секторальних заходів щодо Білорусі у відповідь на її участь в загарбницькій війні Росії проти України. Ці заходи сигналізують відповідальним політичним та економічним гравцям про те, що їхні дії та підтримка режиму Лукашенка, а також участь у військових діях Росії, мають свою ціну.

ЄС якнайрішучіше засуджує участь Білорусі в неспровокованій і невиправданій загарбницькій війні Росії проти України та продовжує закликати Білорусь припинити підтримку Росію у війні. Крім того, ЄС сповнений рішучості реагувати на ситуацію з правами людини в країні та продовжуватиме підтримувати білоруський народ у його законному прагненні до демократії, зокрема через підтримку громадянського суспільства та незалежних ЗМІ.

Відповідні нормативно-правові акти, включно зі списком фізичних та юридичних осіб, доданих до санкційного списку, опубліковані в Офіційному віснику Європейського Союзу.

Офіційний вісник ЄС від 3 серпня 2023 року (включно зі списком фізичних та юридичних осіб, проти яких застосовуються санкції)

• Офіційний вісник ЄС від 3 серпня 2023 року (включно з галузевими заходами)

Обмежувальні заходи ЄС проти Білорусі (сторінка з викладом політики)

Висновки Європейської Ради, 23-24 червня 2023 року

Висновки Європейської Ради, 29-30 червня 2023 року