Izjava za medije šefa Delegacije EU i specijalnog predstavnika EU u BiH, ambasadora Sorece u Banja Luci
Danas sam ovdje u pratnji svojih kolega, ambasadora zemalja članica Evropske unije u Bosni i Hercegovini, kako bismo proslavili Dan, odnosno Sedmicu Evrope u Banjaluci.
Pri kraju smo niza posjeta koje smo započeli prije desetak dana u Zenici. Aktivnosti su se nastavile u Sarajevu, Mostaru, Nacionalnom parku Sutjeska, Tuzli i danas smo u Banjaluci.
Cilj naše posjete je da još jednom razgovaramo o Evropskoj uniji, njenim vrijednostima i značaju za Bosnu i Hercegovinu i Republiku Srpsku, ovdje u Banjaluci.
Zagovaramo dva koncepta, prvi je Tim Evropa koji je očigledan kroz naša putovanja, ne samo moja, već i značajnog broja mojih kolega. Činjenica da su danas sa mnom u Banjaluci i drugi ambasadori je veoma važna poruka – cijela Evropska unija i njene zemlje članice su u Banjaluci da ponove iste poruke – Evropska unija je budućnost Bosne i Hercegovine, Republike Srpske. Vjerujemo da su vrata Evropske unije širom otvorena, ali istovremeno predstavnici vlasti moraju učiniti više kako bi se ispunili uvjeti za formalno otvaranje pregovora.
Gotovo je godina dana prošla od zelenog svjetla Evropskog vijeća za otvaranje pregovora, nažalost još uvijek nije održana prva Međuvladina konferencija. Znamo da će se to desiti, ali nažalost trenutno se nalazimo u dubokoj ustavnoj krizi i ne možemo zanemariti činjenicu da trenutno ta kriza blokira evropski put. Proces pristupanja Evropskoj uniji je najbolji alat za stabilnost i za dugotrajnu sigurnost. Pozivamo da se fokus vrati na ovaj proces, da se uradi sve neophodno, usvoje zakoni, imenuje glavni pregovarač i osigura da zemlja ponovo pokrene ovaj proces prema budućnosti u Evropskoj uniji gdje i pripada.
Evropsku uniju ne čine samo regulative, direktive i norme. Evropska unija je vizija u čijem središtu su građani. Danas sam u Banjaluci, zajedno sa 14 kolegica i kolega kako bismo pojasnili sve prednosti i koristi procesa pridruživanja Evropskoj uniji za građane Bosne i Hercegovini, u Banjaluci i u Republici Srpskoj.
Mnogi naši projekti sprovedeni su u Banjaluci, podržali smo rekonstrukcije i izgradnju škola, igrališta, fudbalskih terena. Zajedno sa gradonačelnikom radimo na, nadamo se, skorom otvaranju Europe House u Banjaluci koja će biti mjesto susreta građana kao i diskusija na temu Evropske unije i brojnih drugih. Želimo da je Evropska unija prisutna u Banjaluci jer je ovaj grad evropski i želimo da se Bosna i Hercegovina, Republika Srpska i Banjaluka pridruže Evropskoj uniji.
Za kraj, šaljem jasnu poruku – i više ste nego dobrodošli u Evropsku uniju. Želimo da nam se pridružite, vrata su širom otvorena, trebamo se ponovo posvetiti ovom pitanju, prestati sa neustavnim djelovanjima i fokusirati se na budućnosti. Sretan Dan Evrope!