Візит Єврокомісара Ленарчича в Україну: ЄС оголошує про виділення додаткових 205 млн. євро гуманітарної допомоги

У зв’язку із різким зростанням гуманітарних потреб сьогодні Єврокомісар з кризового менеджменту Янез Ленарчич відвідує Україну. Мета його візиту – зустрітися з гуманітарними організаціями та українськими високопосадовцями задля того, аби допомогти в координації відповіді ЄС на ці потреби безпосередньо на місці.

З цієї причини сьогодні Євросоюз надає Україні гуманітарну допомогу в розмірі ще 205 млн. євро. Таким чином загальне фінансування гуманітарної допомоги та сума нефінансової підтримки, що її ЄС надав Україні у відповідь на незаконне вторгнення Росії, перевищили 700 млн. євро; 13 млн. євро з цієї суми спрямовані на проєкти в сусідній Молдові.

Комісар Ленарчич зазначив:

Понад 100 днів ми спостерігаємо за непотрібними стражданнями і незліченими порушеннями міжнародного гуманітарного права. У часи кризи наш обов’язок – допомагати найбільш ураженим верствам населення. Ми швидко відреагували, значно розширивши нашу присутність в Україні. Завдяки цьому фінансуванню наші гуманітарні партнери надають їжу, воду, медичну допомогу, захист і грошову підтримку. Також ми тісно співпрацюємо з українською владою, аби гарантувати, що допомога, яку надають країни-члени ЄС, відповідає потребам, які постійно змінюються. Ми надали українцям мільйони життєво важливих товарів через Механізм цивільного захисту ЄС. Наше зобов’язання незмінне: підтримувати Україну стільки, скільки треба.

Гуманітарна підтримка ЄС в Україні

На додачу до фінансової гуманітарної підтримки ЄС також залучив усі можливі ресурси задля того, аби уможливити надання допомоги Україні. Йдеться, зокрема, про таке:

  • За допомогою найбільшого залучення Механізму цивільного захисту ЄС усі 27 країн-членів, а також Туреччина, Норвегія і Північна Македонія надали 38 тисяч тон допомоги. До допомоги, загальна фінансова вартість якої склала 373 млн. євро, входили: аптечки, продукти харчування, захисний одяг, а також стратегічне обладнання, зокрема пожежні автомобілі, мобільні лікарні та енергоносії. Зважаючи на масштаби такої операції, Євросоюз створив логістичні хаби у сусідніх країнах – Польщі, Румунії та Словаччині – для пришвидшення доставки. Також в Україні були створені фінансовані Євросоюзом два гуманітарні склади та розгорнута логістична діяльність.
  • Понад 500 пацієнтів з України, які потребують постійного лікування або невідкладної медичної допомоги, було переведено до європейських лікарень через Механізм цивільного захисту ЄС з України, Молдови та сусідніх країн. Пацієнтів було доставлено до таких країн: Бельгії, Німеччини, Данії, Іспанії, Франції, Ірландії, Італії, Люксембургу, Нідерландів, Норвегії, Португалії, Румунії та Швеції.
  • ЄС залучив аварійний запас rescEU для доставки важливого медичного обладнання із медичних запасів rescEU, розміщених в Німеччині, Нідерландах і Греції, додавши до свого флоту новий медичний евакуаційний літак для транспортування пацієнтів, які потребують невідкладної медичної допомоги, до лікарень Європи. В контексті кризи в Україні ЄС також координував перше залучення rescEU з приватного сектору для доставки приватних пожертв в Україну.

Гуманітарні партнери ЄС гарантують, що допомогу отримують найбільш вразливі верстви населення, навіть у важкодоступних районах. Вони надають постраждалим грошову допомогу, їжу, медичну допомогу, захист і тимчасовий притулок. Наразі 1,59 млн. людей скористалися фінансованою Євросоюзом програмою з надання грошової допомоги, щомісячний грант якої становить 2,200 грн. Це допомагає людям купувати найбільш необхідні речі, підтримуючи таким чином місцеву економіку.

Контекст

Від початку вторгнення Росії в Україну 24 лютого, гуманітарні потреби в країні зросли до безпрецедентного рівня. Згідно з даними ООН, гуманітарної допомоги потребують близько 15,7 млн. людей. Війна вже змусила понад 14 млн. людей залишити свої домівки; майже 7 млн. людей перетнули кордони сусідніх країн. За оцінками, понад 8 млн. людей є внутрішньо переміщеними особами. Ба більше, приблизно 13 млн. людей застрягли у постраждалих районах країни – або через небажання, або через неможливість виїхати через воєнні дії.

ЄС відреагував на гуманітарні потреби в Україні 28 лютого: цього дня він виділив 90 млн. євро фінансової допомоги. 10 березня було надано 3 млн. євро для Молдови, 19 квітня Євросоюз виділив ще 50 млн. євро Україні, а сьогодні – додаткові 205 млн. євро, кошти, про які просила Європейська Комісія і які наразі знаходяться на стадії схвалення бюджетним органом ЄС. У такий спосіб загальна сума гуманітарної допомоги ЄС у відповідь на війну склала 348 млн. євро. Це фінансування є частиною загальних зобов’язань, що їх взяла на себе Єврокомісія.

Детальніша інформація:

Цивільний захист і гуманітарна допомога ЄС в Україні

Координаційний центр ЄС з реагування на надзвичайні ситуації