ДОРАДЧА ГРУПА З РОЗСЛІДУВАННЯ ВОЄННИХ ЗЛОЧИНІВ І ЗЛОЧИНІВ ПРОТИ ЛЮДЯНОСТІ (ДГВЗ, ДОРАДЧА ГРУПА) ДЛЯ УКРАЇНИ
Чому з’явилась ця спільна ініціатива ЄС, США та Сполученого Королівства?
Європейський Союз, Сполучені Штати та Сполучене Королівство повністю підтримують Україну щодо притягнення до відповідальності тих, хто вчинив жахливі воєнні злочини та злочини проти людяності від початку повномасштабного вторгнення Росії 24-го лютого 2022 року.
Офіс Генерального прокурора України (ОГП) як законно встановлений орган, відповідальний за розслідування воєнних злочинів на території України, відіграватиме основну роль у забезпеченні притягнення до відповідальності винних за скоєння воєнних злочинів та злочинів жорстокості на території України. Вірогідно, що найбільший тягар таких справ буде покладено саме на Офіс Генерального прокурора.
Українські прокурори та слідчі – справжні професіонали, які чудово виконують свою роботу. Проте масштаб того, що відбувається зараз, безпрецедентний і висуває величезні вимоги до Генеральної прокуратури. Такі вимоги стали б викликом для будь-яких правоохоронних органів будь-якої країни.
Підтримка Дорадчою групою Офісу Генерального прокурора має на меті впорядкування заходів з координації та комунікації для забезпечення застосування найкращих практик, уникнення дублювання зусиль, підтримки ефективного використання фінансових ресурсів та кваліфікованого персоналу для реагування на потреби ОГП. В такий спосіб ми підтримуємо Офіс Генпрокурора у цей час небачених викликів.
Як ця ініціатива взаємодіє із іншими міжнародними зусиллями щодо сприяння у розслідуванні та притягнення до відповідальності за скоєні злочини жорстокості в Україні?
ЄС, Сполучені Штати та Сполучене Королівство підтримують цілий спектр механізмів притягнення до відповідальності, серед яких розслідування, які проводять державні органи України та міжнародні розслідування, включно із МКС, а також розслідування, які проводять треті країни, які можуть встановити юрисдикцію стосовно таких злочинів в Україні. Ми підтримуємо важливу роботу в Україні спеціалістів, які збирають свідчення порушення прав людини, та інші зусилля, спрямовані на притягнення винних до відповідальності – включаючи Міжнародну слідчу комісію щодо України Ради ООН з прав людини, та Експертну місію Московського механізму ОБСЄ. Проте, найбільш вірогідно, що основний тягар щодо розслідування таких справ буде покладено на державні органи України, саме тому ми і налаштовані на підтримку ОГП.
Ця ініціатива – частина більш широкого контексту зобов’язань Сполучених Штатів, ЄС та Сполученого Королівства щодо демонстрації міжнародної підтримки та солідарності у цей вирішальний історичний момент для України.
Яку роль відіграють державні органи України у розслідуванні воєнних злочинів, скоєних на території України?
Взаємодія ДГВЗ із Офісом Генпрокурора, іншими органами системи правосуддя, правоохоронними структурами та органами безпеки будувалась і надалі будуватиметься, виходячи із потреб Уряду України, а параметри такої підтримки визначатимуться у тісній співпраці із Офісом Генерального прокурора, державним органом, який є відповідальним за вирішення питань щодо притягнення до відповідальності за вчинення воєнних злочинів в Україні. Наша мета полягає в тому, щоб забезпечити наявність у ОГП та інших урядових структур України належної підтримки та експертного потенціалу щодо воєнних злочинів, з тим, щоб вони мали змогу продовжувати виконувати свою роботу та відповідати в найкращий спосіб на безпрецедентні виклики сьогодення.
В яких оперативних заходах беруть участь експерти Дорадчої групи?
ДГЗВ об’єднає експертів з ЄС, США та Сполученого Королівства з метою надання стратегічних порад, оперативної допомоги та проведення необхідних навчань, у таких сферах, як дослідження місця злочину, судово-медичні експертизи, складання обвинувальних актів, збір і збереження доказів, розслідування випадків сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, співробітництво з міжнародними та національними механізмами притягнення до відповідальності, а також і в інших галузях спеціалізації.
На практиці підтримка Групи складається із двох головних елементів:
· Дорадча група для ОГП, до складу якої увійшли досвідчені прокурори високого рівня з питань воєнних злочинів, слідчі та інші спеціалісти, які постійно перебувають у цьому регіоні, та забезпечують необхідний експертний потенціал, проводять заходи з навчання, забезпечують консультативну та оперативну підтримку ОГП.
· Мобільні слідчі групи, до складу яких входять як міжнародні, так і українські спеціалісти, які створюються та розгортаються на вимогу ОГП з метою підвищення рівня спроможностей підрозділу с питань воєнних злочинів, регіональних прокурорів щодо проведення слідчих дій та сприяння українським слідчим, щодо проведення слідчих дій на місцях злочинів.
Чому ви не поширюєте інформацію про оперативну підтримку Дорадчої групи, про місця перебування експертів тощо?
ЄС, США та Сполучене Королівство не розкривають інформацію про точні місця перебування своїх експертів, або інші оперативні деталі, які можуть скомпрометувати неупередженість слідчих зусиль, збір доказів і безпеку потенційних свідків, а також експертів Групи, ОГП, або інших партнерів. Це робиться відповідно до найкращих практик проведення подібних розслідувань.
Чи передбачається створення спеціального трибуналу для розслідування таких злочинів та притягнення до відповідальності за їх скоєння?
Нараз відбувається велика кількість національних та міжнародних заходів щодо притягнення до відповідальності – розслідування МКС, розслідування третіх країн, які можуть встановити юрисдикцію стосовно злочинів, вчинених в Україні, так звані Спільні слідчі групи, які можуть запропонувати широкий спектр юридичних можливості для розгляду.
Головна мета на даному етапі, і це основне в нашій підтримці – забезпечити надання Офісу Генерального прокурора як законно встановленого органу, який є відповідальним за вирішення питань щодо притягнення до відповідальності за вчинення воєнних злочинів в Україні, допомоги, консультацій та ресурсів, необхідних для переслідування тих, хто вчинив злочини жорстокості на території України, якщо і коли такий час настане.
Скільки експертів входить до складу Дорадчої групи, де вони розташовуються, та яка їхня національна приналежність?
До складу Групи входять експерти, які представляють країни ЄС, США, Сполучене Королівство та інші країни.
Враховуючи поточну безпекову ситуацію в Україні експерти в основному перебувають на південному сході Польщі, але оперативно працюють в Україні, здійснюючи коротко-термінові місії, та взаємодіючи на місці із співробітниками ОГП та іншими міжнародними експертами. Очікується, що експерти разом із допоміжним персоналом у повному складі перебазуються до України, коли це дозволить зробити безпекова ситуація.
Хто реалізує цю спільну ініціативу ЄС, США та Сполученого Королівства?
Діяльність Дорадчої групи забезпечують Управління глобального кримінального правосуддя Державного департаменту США та Бюро з питань міжнародної боротьби з наркотиками та правоохоронної діяльності. Неурядовими партнерами Групи є Юридичний коледж Університету штату Аризона та міжнародна правозахисна група «Global Rights Compliance». Участь ЄС координуватиме Європейська Служба зовнішніх дій через Представництво ЄС в Україні у взаємодії із Європейською Комісією, Проєктом ЄС «Право – Justice ІI» Консультативною місією ЄС в Україні (КМЄС). Участь Сполученого Королівства координуватиме його Міністерство закордонних справ та міжнародного розвитку, та інші відповідні урядові департаменти.