Засідання Ради із закордонних справ: Коментар для преси Високого представника Жозепа Борреля після прибуття

Виголошена версія може відрізнятися!

Доброго ранку,

Я щойно повернувся з Європейського гуманітарного форуму. Він зібрав багатьох людей, щоб обговорити надання гуманітарної підтримки для значної кількості людей у світі, значно більшої, ніж будь-коли. Близько 350 мільйонів людей у світі гостро потребують гуманітарної підтримки. Йдеться не про бідних людей - йдеться про людей, які перебувають у надзвичайно небезпечній ситуації.

Європейський Союз є одним із найважливіших постачальників гуманітарної допомоги.

І до 24 лютого все було жахливо, але з початком загарбницької війни проти України гуманітарна ситуація в усьому світі стала надзвичайно загрозливою – не лише в Україні, а й у багатьох частинах світу. Ця війна викликала шокове зростання цін на енергоносії та продовольчі продукти. Зараз, принаймні, ми можемо сказати, що угода щодо вивезення зерна з України, а саме Чорноморська зернова ініціатива та експорт продовольства, були продовжені.

Ми вітаємо Організацію Об’єднаних Націй і Туреччину з успіхом цих дипломатичних зусиль. Будемо сподіватися, що все вдасться реалізувати якісно і без зволікань. Бо якщо ні, то наслідками будуть втрати людських життів.

Перша частина сьогоднішньої зустрічі, як завжди, буде присвячена ситуації в Україні. Ми заслухаємо Міністра закордонних справ України Дмитра Кулебу. Ми обговоримо між собою ситуацію на фронті: що там відбувається, і як ми можемо продовжити підтримувати Україну.

Після обіду ми матимемо спільну зустріч з міністрами оборони. Я сподіваюся, що разом міністри закордонних справ і оборони досягнуть згоди щодо надання боєприпасів Україні. Ви знаєте, що існує трикомпонентний підхід до забезпечення України боєприпасами на суму в приблизно у 2 мільярди євро, щоб Україна могла продовжувати захищати себе. Я сподіваюся, що сьогодні всі міністри візьмуть участь у остаточному обговоренні та погодять дуже важливе рішення. Інакше нам буде важко продовжувати постачати зброю в Україну.

Дві важливі речі відбулися в контексті війни в Україні.

Перша, про яку я вже згадував, це Чорноморська зернова угода, що є хорошою новиною.

Друге – це також важливе рішення Міжнародного кримінального суду (МКС) щодо президента Путіна. Це рішення є дуже важливим і таким, що змінює правила гри. Я знаю, що російська влада заперечує це рішення Міжнародного кримінального суду, аргументуючи це тим, що Росія не є підписантом цього договору. Але давайте подивимося на практичні наслідки цього рішення. Якщо Президент Путін вирушить до однієї з понад 130 країн, які підписали цей міжнародний договір, він буде одразу заарештований.

Якщо він поїде до країни, що є підписантом цієї міжнародної угоди, він буде одразу заарештований. І це те, що слід враховувати, тому що ми можемо вести переговори про що завгодно, але це рішення Суду залишається в силі. Воно є. Президента Путіна заарештують, якщо він відвідає хоча б одну з понад 130 країн.

Другий пункт порядку денного - Туніс. Жахлива економічна і політична ситуація. Президент Тунісу Каїс Саїд опинився в ситуації, коли політична нестабільність поєдналася з жахливою економічною ситуацією. Поки що немає угоди з Міжнародним валютним фондом (МВФ). Лунають неприйнятні заяви щодо мігрантів з регіону Субсахарської Африки. Усе це змушує Туніс сісти за стіл переговорів з міністрами. Я думаю, що, можливо, мені доведеться поїхати до Тунісу, але давайте спочатку подивимося на позицію міністрів сьогодні.

Ви знаєте, що сьогодні річниця запуску Стратегічного компасу. Тож ми обговоримо, на якому етапі ми знаходимося через рік після ухвалення Стратегічного компасу, щоб побачити, чи потрібно нам пришвидшити нашу роботу над його втіленням.

Вчора у нас відбулася зустріч високого рівня з представниками Косово і Сербії. Після тривалого обговорення було фіналізовано угоду, яка розглядатиметься як невід’ємна частина європейського шляху для обох країн. Вона буде частиною розділів про переговори із Сербією, а саме частиною розділу 35, який буде включений в нормалізаційні документи та вимоги для Косова. Тож тепер ця угода буде обов’язковим елементом і нам доведеться уважно стежити за її виконанням. Обидві сторони погодилися і зобов’язалися її імплементувати, тож давайте уважно спостерігати, як це відбуватиметься.

Сесія запитань та відповідей

Запитання: Як швидко Європейський Союз зможе надати Україні боєприпаси, про які вона просить?

Як я вже сказав, ми виділяємо 2 мільярди євро на закупівлю боєприпасів. Ми знаємо, які саме боєприпаси потрібні Україні. Це боєприпаси 155-го, 152-го та 102-го калібру, залежно від типу зброї, про який ідеться. Частина зброї походить з радянських часів, частина була надана в рамках нашої нещодавньої підтримки. Ми забезпечимо Україну необхідними боєприпасами, і ми знаємо, які саме боєприпаси їй необхідні. З цим немає проблем.

Запитання: Наскільки ви впевнені в своїй пропозиції щодо спільних закупівель? Адже такі країни, як Німеччина, надають перевагу радше національним закупівлям.

Одне не заперечує інше. Дивіться, наша мета - забезпечити Україну боєприпасами якомога швидше і в якомога більшій кількості, за найнижчою ціною. Давайте дивитися на речі практично. Наша мета – швидкість, невисока ціна та необхідні обсяги. Якщо Німеччина може досягти цієї мети, не підриваючи спільних закупівель, наша ціль – рухатися вперед разом настільки, наскільки це можливо. Існує пропозиція, проєкт Європейського оборонного агентства. 15 держав-членів приєдналися до цього проєкту, який не виключає можливості інших дій.

Запитання: Ви шукаєте зброю та боєприпаси всюди. Як тривають ваші переговори зі Швейцарією, яка заборонила реекспорт власного озброєння? Адже це допомогло би вам надсилати більше зброї Україні.

Ми вже спілкувалися з ними з цього приводу, але я відповідаю за переговори з державами-членами.

Запитання: Зважаючи на те, що ви готові витратити мільярд євро, чи вистачить боєприпасів? Чи дійсно кількість боєприпасів 155-го калібру в Європі є достатньою, щоб допомогти  Україні?

Ми маємо виробляти більше, а щоб виробляти більше, ми маємо збільшити наші виробничі потужності. В свою чергу, для збільшення виробничих потужностей ми повинні мати чіткі перспективи попиту. Відтак, є три паралельні треки.

По-перше, це боєприпаси, які в нас вже є. По-друге, це боєприпаси, які мають бути вироблені. По-третє, це промислові потужності, які дозволяють виробляти більше. Всі ці три компоненти – послідовно та всі разом -  складаються вичерпний і послідовний пакет допомоги. Фінансування є. Потужності є. Їх потрібно збільшити, а держави-члени мають діяти разом, щоб бути більш ефективними.

Давайте дивитися на речі практично і не перетворювати це на боротьбу компетенцій  та его. Ми маємо забезпечити Україну боєприпасами швидко, у більшій кількості та за кращих для нас економічних і фінансових умов. Йдеться саме про це.

Запитання: Ви впевнені, що боєприпаси надійдуть вчасно і що Україна матиме отримає якомога швидше, і чому?

Так, звичайно, я впевнений, тому що я не оптиміст, я активіст.

Запитання: Про яку допомогу Сирії в рамках сьогоднішньої зустрічі Конференції донорів ви можете домовитися, зважаючи на всі санкції, введені проти цієї держави? Чи розглядатимете ви, наприклад, [нерозбірливо]?

Ми не розглядатимемо це питання.

Запитання: Ви впевнені, що ця війна не загостриться і не пошириться на інші країни, якщо ви збільшите підтримку України?

Звичайно, я не впевнений в цьому.