Заява для медіа Високої представниці/Віцепрезидентки Каї Каллас перед Копенгагенським демократичним самітом

Усім добрий день.

Приємно бути присутньою на Копенгагенському демократичному саміті.

Я вже вдруге тут. Це надзвичайно важлива тема, тому що бої, які тривають у світі, стосуються не лише того, що ми бачимо, але й демократії.

Це боротьба автократій з демократіями. Ми спостерігаємо, як автократії переживають часи підйому. Якщо взяти за приклад Україну, то йдеться про те, що Росія не боялася того, що Україна справді може здійснить вторгнення в Росію. Росіяни розпочали цю війну, тому що бачили, як демократія поширюється на Україну. Що означає також наближення до їхніх кордонів.

Чому Путін боїться цього? Бо в демократичній державі лідери несуть відповідальність за свої рішення. У демократії ви не зможете мобілізувати людей на підтримку нападу на сусідню країну.

Отже, це також те, що ми сьогодні тут обговорюємо: як захистити демократії та як підтримати тих, хто став на шлях демократії.

Запитання та відповіді 

 

Чи готує ЄС ще якийсь пакет санкцій проти Росії, окрім 17-го пакету, який вже лежить на столі? 

Так, ми постійно готуємо різні пакети, тому що нам потрібно чинити більший тиск на Росію, щоб зупинити цю війну. І ми маємо інструменти – економічні інструменти – для того, щоб тиснути на них. Ми працюємо над 17-м пакетом. Я сподіваюся, що ми ухвалимо його на засіданні Ради міністрів закордонних справ, яке відбудеться наступного тижня. Опісля ми зосередимося на наступному пакеті. Були також пропозиції від різних країн-членів наслідувати те, що обговорюється в Америці, пакет санкцій сенатора Ліндсі Ґрема, зробити щось подібне в Європі, але, звичайно, ми ще не на цьому етапі.

Чи не можна ввести більше санкцій, а також посилити контроль за їх дотриманням, щоб запобігти їх обходу?

Безумовно. Обхід санкцій є великою проблемою, і саме тому ми вже запровадили кримінальне покарання для тих, хто їх оминає – адже зрозуміло, що саме європейські компанії хочуть і надалі отримувати вигоду від Росії. Дуже часто саме ці люди нарікають на те, чому ця війна все ще триває. Війна все ще триває, тому що ми зробили недостатньо, і ми не зосередили наші зусилля на тому, щоб зробити більше, щоб реально тиснути на Росію, аби вона зупинила цю війну. Тому, звичайно, ми також розмовляємо з тими країнами, які допомагають обходити санкції. Але ми також повинні дивитися всередину себе, тому що саме європейські компанії хочуть продовжувати купувати та продавати в Росії.

Чи оптимістично ви налаштовані щодо того, що зможете продовжувати працювати пліч-о-пліч з адміністрацією США щодо України, або вважаєте, що Європа повинна рухатися далі більш самостійно?

Ми обговорювали, що ми збираємося робити, і, звичайно, ми сподіваємося, що Америка також бачить, за що йде ця боротьба, і що Америка також підтримує Україну. Звісно, ми хочемо досягти мирної угоди, ми хочемо миру. Я думаю, що ніхто не хоче миру більше, ніж українці. Однак, щоб досягти цього, ми повинні чинити тиск на Росію, оскільки для миру потрібні двоє, а для війни достатньо одного; Росія однозначно хоче війни. Я думаю, що пакет санкцій, який готується в Сенаті США, є хорошим прикладом того, що американці бачать ситуацію подібним чином.

Чи вважаєте ви, що Росія дійсно готова до мирних переговорів? 

Я не думаю, що вони зацікавлені в мирі. Чому? Тому що вони продовжують обстрілювати Україну. Якби вони були зацікавлені в мирі, вони могли б зупинитися прямо зараз. Минуло вже понад два місяці відтоді, як Україна погодилася на безумовне припинення вогню. Ми бачимо поведінку Росії, що вона грає в ігри. Так, Росія явно грає в ігри, намагаючись затягнути час, сподіваючись, що час на їхньому боці. Ми не бачили жодних належних зусиль чи добрих знаків з їхнього боку.

Як ми можемо посилити протиповітряну оборону в Україні?

Протиповітряна оборона – це те, що українці завжди просять, тому що вона захищає цивільне населення. Ми були там, в Україні, 9 травня, у п’ятницю. Бачили багато людей, які постраждали від ракетних ударів, від атак росіян. Чітко зрозуміло, що атаки на цивільне населення або цивільну інфраструктуру суперечать гуманітарному праву. Тож це не повинно відбуватися, але це відбувається. Через це протиповітряна оборона потрібна. У нас є деякі країни, які мають засоби протиповітряної оборони, які вони також могли б надати. Ми намагаємося говорити з ними, щоб вони надали більше Україні, аби дійсно захистити її від тих атак, які все ще тривають.

Anitta Hipper
Lead Spokesperson for Foreign Affairs and Security Policy
+32 (0) 2 298 56 91
+32 (0) 460 76 14 21
Anouar EL ANOUNI
Spokesperson for EU Foreign Affairs and Security Policy
+32 (0) 229 13580
Xavier Cifre Quatresols
Press Officer for Foreign Affairs and Security Policy
+32 (0)2 29 73582
+32 (0)460 75 51 56
Pedro FONSECA MONIZ
Press Officer for Foreign Affairs and Security Policy
+32 (0)2 291 38 76
+32 (0)460 76 14 96