За підтримки ЄС ювенальні поліцейські та партнерська НУО розробили дружній до дітей чат-не-бот ‘Unsee’

У мережі зʼявився чат-не-бот Unsee – дружній до дітей інструмент, за допомогою якого можна швидко та анонімно поскаржитися на неприйнятний контент, отримати консультацію чи подати заяву в поліцію. Інструмент розробили Український фонд «Благополуччя дітей» спільно із  Ювенальною превенцією України в межах проєкту «Розширення можливостей правоохоронних органів у подоланні насильства щодо дітей в Інтернеті», що його з січня 2022 року впроваджує консорціум організацій громадянського суспільства за фінансової підтримки Європейського Союзу.

«Цей проєкт покликаний зміцнити здатність правоохоронних органів захищати права дітей. І ми втішені, що до процесу безпосередньо залучені молоді люди . Адже відповідальне ставлення до середовища, зокрема й цифрового, – це не лише про грамотність і дотримання правил безпеки, але й про готовність самим підліткам зробити свій внесок у спільну справу», – говорить Асьєр Сантільян, керівник відділу Європейської інтеграції, належного управління і верховенства права та громадянського суспільства Представництва Європейського Союзу в Україні.

За перші місяці роботи в тестовому режимі на чат-не-бот надійшло 673 звернення, оператори зареєстрували 42 скарги, 23 з яких передані на розгляд поліції. 

«Поліція весь час шукає оперативні рішення, аби про злочини в онлайн-середовищі ставало відомо й фахівці могли реагувати на них вчасно та ефективно. На перешкоді стоїть те, що мережа безкінечно велика й рухлива, а зокрема Telegram, де проводять час більшість підлітків, – анонімний зашифрований месенджер. Unsee - це наш крок назустріч підліткам, яким ми хочемо сказати: “Не залишайте злочинців невидимими й непокараними! Ми на вашому боці, дайте нам знати – і ми підхопимо ініціативу», – каже Василь Богдан, начальник Управління ювенальної превенції Національної поліції України.

Опитування підлітків «Хочу це розбачити», що його провів Український фонд «Благополуччя дітей» у процесі розробки інструменту подання скарг, виявив, що 57 відсотків опитаних, стикаючись із небажаним контентом, не скаржилися на нього. Дві головні відповіді на причини такого вибору: «Це не моя справа» (46 відсотків) та «Я не вірю, що на мою скаргу ефективно відреагує поліція» (25 відсотків).

«Ми були вражені таким результатом дослідження. І це спонукало нас розширити первинну задачу. Адже якщо діти не довірятимуть нам, дорослим, ми не зможемо їх захистити. І будемо дізнаватися про всі ризиковані ситуації заднім числом. Тому Unsee – це не просто спосіб поскаржитися чи повідомити поліції про порушення. Це канал звʼязку з дорослими (психологами, соціальними працівниками і поліцейськими), які уважно вислухають, дадуть пораду і заспокоять, а якщо є склад злочину – то відкриють справу», – розповідає Олена Шипіленко, координаторка проєкту з Українського фонду «Благополуччя дітей.

Чат-не-бот Unsee працює в телеграм і доступний для завантаження за посиланням:  @Unsee_nebot

Для довідки:

Трирічний проєкт «Розширення можливостей правоохоронних органів у подоланні насильства щодо дітей в Інтернеті» реалізують Всеукраїнська благодійна організація «Український фонд “Благополуччя дітей”», Всеукраїнський громадський центр «Волонтер» та Міжнародна громадська організація «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я» завдяки більш ніж 400 000 євро фінансової підтримки Європейського Союзу. Пілотні області – Дніпропетровська, Донецька та Харківська. Тривалість проєкту: 2022–2024 роки.

За додатковою інформацією звертайтеся до Олександри Заруцької: zarutska@childfund.org.ua, +380(44) 537-20-16