Зберігання газу: Рада ЄС та Європейський Парламент досягли попередніх домовленостей

Важливим кроком на шляху підвищення безпеки постачання газу в ЄС в умовах війни в Україні стала попередня політична домовленість, досягнута сьогодні між Радою ЄС та Європейським парламентом щодо законодавства у сфері зберігання газу. Запропонований регламент спрямований на забезпечення заповнення газосховищ в ЄС до початку зимового сезону, а об’єми можуть розподілятися між державами-членами в дусі солідарності.

Під час міжвідомчих переговорів співавтори законопроєкту досягли домовленості про те, що підземні газосховища на території держав-членів ЄС повинні бути заповнені щонайменше на 80% об’ємів до зими 2022/2023 р.р. і на 90% до наступних зимових періодів. Європейський Союз намагатиметься колективно заповнити 85% об’ємів підземних газосховищ в 2022 році. Зобов'язання щодо наповнення буде обмежене об’ємом у 35% від річного споживання газу державами-членами ЄС за останні п'ять років, щоб уникнути непропорційного навантаження на окремі держави-члени ЄС із великми об’ємами сховищ.

Такі попередні домовленості також передбачають, що держави-члени ЄС можуть частково досягти цільового показника 90% шляхом підрахунку запасів скрапленого природного газу (LNG) або альтернативних видів палива, що зберігаються на таких об'єктах.

Оскільки не всі держави-члени ЄС мають на своїй території сховища, співавтори погодилися, що держави-члени ЄС, які не мають сховищ, матимуть доступ до запасів газу в інших державах-членах ЄС. Для того, щоб розподілити фінансовий тягар зобов'язань щодо наповнення, держави-члени ЄС, які не мають підземних сховищ, будуть використовувати об’єми сховищ, які відповідають 15% від їхнього річного споживання газу протягом останніх п'яти років. Водночас, в якості альтернативи держави-члени ЄС можуть організувати створення альтернативного механізму розподілу навантаження.

Співавтори прийняли рішення щодо системи «траєкторії наповнення», яка дозволить здійснювати безперервний моніторинг протягом усього періоду наповнення. У 2022 році траєкторії будуть встановлені в регламенті з балансом гнучкості 5%. Починаючи з 2023 року, траєкторії будуть запропоновані державами-членами ЄС та закріплені виконавчими актами, прийнятими Європейською Комісією.

Рада ЄС та Європарламент також домовилися про обов'язкову сертифікацію всіх операторів системи зберігання, щоб уникнути потенційних ризиків зовнішнього впливу на об’єкти критичної інфраструктури зберігання, які можуть поставити під загрозу безпеку енергопостачання та інші істотні інтереси у сфері безпеки. Сертифікація надасть пріоритет більшим сховищам та тим, які донедавна були заповнювались систематично до низького рівня. Держави-члени матимуть 150 днів після набрання чинності положення для сертифікації пріоритетних об'єктів та 18 місяців для сертифікації інших об'єктів. Не сертифіковані оператори повинні будуть відмовитися від права власності або контролю над сховищами.

Рада ЄС та Європейський Парламент погодилися додати посилання щодо диверсифікації постачальників газу та зменшення енергетичної залежності ЄС у декларативну частину положення. Вони також додали використання спільних закупівель газу в перелік заходів, які держави-члени ЄС можуть вжити з метою виконання цілей щодо заповнення сховищ. Серед іншого, цей перелік містить фінансові стимули, інструменти, що вимагають від постачальників газу зберігати мінімальні обсяги газу у сховищах, та інструменти, що вимагають від власників потужностей зберігання використовувати або звільняти невикористані зарезервовані об’єми.

Співавтори погодили, що термін дії зобов'язань щодо наповнення закінчується 31 грудня 2025 року, а зобов'язання щодо сертифікації продовжуватимуться і після цієї дати. Вони також вирішили надати відхилення від процедури Кіпру, Мальті та Ірландії, оскільки вони безпосередньо не пов'язані з газовою системою інших держав-членів ЄС.

Додаткова інформація та наступні кроки

Європейська Комісія прийняла свою пропозицію щодо Європейської політики зберігання газу 23 березня 2022 року. Пропозиція вносить зміни до двох існуючих нормативних актів щодо безпеки газопостачання та доступу до газотранспортних мереж.

24 та 25 березня 2022 року Європейська Рада доручила Раді ЄС проаналізувати пропозиції Європейської Комісії, з урахуванням та з дотриманням інтересів держав-членів ЄС, що мають значні об’єми зберігання з метою забезпечення справедливого балансу. Європейська Рада вважає, що поповнення запасів газу по всьому ЄС має розпочатися якомога швидше, з повним врахуванням національних заходів готовності.

Рада ЄС погодила мандат на переговори з Європейським парламентом 10 травня, і ці дві інституції досягли згоди під час міжвідомчих переговорів 19 травня.

Рада ЄС і Європейський парламент тепер повинні офіційно прийняти тимчасову політичну угоду. У межах Ради тимчасова політична угода буде спочатку подана на затвердження Комітету постійних представників. Далі угода буде прийнята в першому читанні Європейським парламентом, а потім Радою ЄС.