Рада ЄС прийняла рішення про відокремлення додаткових доходів від знерухомлених російських активів

Сьогодні Рада ЄС ухвалила рішення та постанову, що роз’яснює зобов'язання центральних депозитаріїв цінних паперів (CSD), у власності яких є активи та резерви Центрального банку Росії, що знерухомлені внаслідок обмежувальних заходів ЄС.

Після того, як Росія розпочала своє незаконне та невиправдане повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року, ЄС, у співпраці з міжнародними партнерами, вирішив заборонити будь-які операції, пов'язані з управлінням резервами, а також активами Центрального банку Росії. Унаслідок цієї заборони відповідні активи, що знаходяться у фінансових установах країн-членів ЄС, є "знерухомленими".

Це рішення, відповідно до позиції Групи Семи (G7), роз’яснює заборону цих операцій, а також правовий статус доходів, отриманих центральними депозитаріями у зв'язку з володінням російськими знерухомленими активами. Також рішення передбачає встановлення чітких правила для суб'єктів, що ними володіють. Зокрема, Рада ЄС вирішила, що центральні депозитарії, які володіють активами Центрального банку Росії на суму понад 1 мільйон євро, повинні окремо обліковувати додаткові доходи, які накопичуються внаслідок обмежувальних заходів ЄС, та окремо їх зберігати. Окрім того, центральним депозитаріям заборонено розпоряджатися отриманим чистим прибутком.

Враховуючи ризики та витрати, пов'язані з утриманням активів і резервів Центрального банку Росії, кожен центральний депозитарій може звернутися до свого наглядового органу з проханням надати дозвіл на використання частини цього чистого прибутку з дотриманням вимог щодо статутного капіталу та управління ризиками.

Це рішення відкриває шлях до ухвалення Радою ЄС можливого запровадження фінансового внеску до бюджету ЄС з цих чистих прибутків для підтримки України та її відновлення і відбудови у майбутньому. Цей фінансовий внесок може бути спрямований через бюджет ЄС до Механізму підтримки України (Ukraine Facility), щодо якого Рада ЄС та Європейський Парламент досягли попередньої згоди 6 лютого 2024 року.

Контекст

У своїй заяві від 6 грудня 2023 року лідери Групи Семи знову наголосили на необхідності значного прогресу у спрямуванні додаткових доходів приватних підприємств, отриманих з знерухомлених суверенних активів Росії, на підтримку України.

У своїх висновках від 14-15 грудня 2023 року Європейська Рада знову твердо засудила загарбницьку війну Росії проти України, яка є явним порушенням Статуту ООН, і підтвердила непохитну підтримку ЄС незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів та її невід'ємного права на самооборону. Європейська Рада знову закликала до значного прогресу в співпраці з партнерами у вирішенні питання щодо спрямування додаткових доходів приватних підприємтв, отриманих безпосередньо від знерухомлених активів Росії, на підтримку України та її відновлення і відбудову, відповідно до чинних договірних зобов'язань, законодавства ЄС та міжнародного права.

Близько 260 мільярдів євро активів Центрального банку Росії було знерухомлено у вигляді цінних паперів та готівки в юрисдикціях країн Групи Семи, ЄС та Австралії, причому понад дві третіх знерухомлено в ЄС.

Maria Daniela Lenzu
Press officer
+32 470 88 04 02
+32 2 281 21 46
Twitter @daniela_lenzu

If you are not a journalist, please send your request to the public information service.