Рада ЄС підтримала продовження автономних торговельних заходів ЄС для України
8 квітня представники країн-членів ЄС (Coreper) підтвердили попередню угоду, досягнуту раніше того ж дня між країною, що головує у Раді, та представниками Європейського Парламенту, щодо продовження призупинення ввізних мит і квот на український експорт до ЄС до 5 червня 2025 року.
Таке продовження ще раз підтверджує непохитну політичну та економічну підтримку ЄС України після двох років неспровокованої та невиправданої військової агресії Росії.
Водночас ЄС вирішив посилити захист вразливих сільськогосподарських товарів, зміцнивши захисні заходи, які вже включені до чинних автономних торговельних заходів, щоб врахувати будь-який негативний вплив на ринок однієї або декількох країн-членів, а не лише на ринок ЄС в цілому, як це відбувається зараз. Нові автоматичні захисні заходи також будуть застосовуватися до окремих вразливих продовольчих товарів, таких як м'ясо птиці, яйця, цукор, овес, кукурудза, крупи та мед.
Автономні торговельні заходи (АТЗ) дозволять Україні продовжувати отримувати власні доходи від торговельних потоків з ЄС, що є важливим для підтримки її економіки. Разом зі значною військовою, фінансовою та гуманітарною підтримкою ЄС це допоможе Україні у довгостроковому відновленні та поступовій інтеграції до внутрішнього ринку ЄС.
Основні положення
Положення діятиме з 6 червня 2024 року до 5 червня 2025 року та стосується подальшого призупинення всіх несплачених митних зборів і квот відповідно до Розділу IV Угоди про асоціацію між Україною та ЄС (ПВЗВТ).
Положення також включатиме два захисні механізми для захисту ринку ЄС:
- посилену версію наявного механізму, який буде застосовуватися на основі регулярного моніторингу, що дозволить Європейській Комісії запроваджувати будь-які захисні заходи у разі порушення певних умов;
- новий, автоматичний захисний механізм, який зобов'яже Комісію повторно запровадити тарифні квоти, якщо імпорт м'яса птиці, яєць, цукру, вівса, кукурудзи, круп та меду перевищить середнє арифметичне обсягів, імпортованих у другій половині 2021, а також упродовж 2022 та 2023 років.
Ключові елементи тимчасової угоди:
- розширення сфери застосування автоматичного захисного механізму на чотири додаткові товари (овес, кукурудза, крупи та мед);
- скорочення періоду для активації автоматичних захисних заходів з 21 до 14 днів;
- подовження контрольного періоду для визначення перевищення імпортом певного порогового рівня (до періоду 2022-2023 років додається друга половина 2021 року);
- зобов'язання Єврокомісії посилити моніторинг імпорту зерна, зокрема пшениці, та використовувати доступні інструменти у разі виникнення збоїв на ринку, а також зобов'язання вжити необхідних заходів відповідно до Угоди про асоціацію з Україною, щойно будуть ухвалені нові АТЗ, для продовження процесу взаємної лібералізації тарифів через проведення консультацій з Україною.
Наступні кроки
Комітету Європейського Парламенту з питань міжнародної торгівлі було запропоновано 9 квітня підтвердити результати міжінституційних переговорів.
Очікується, що позиція Європарламенту в першому читанні буде затверджена на другому пленарному засіданні у квітні.
Після цього, положення має бути ухвалене Радою ЄС, підписане представниками Ради ЄС та Європейського Парламенту і опубліковане в Офіційному віснику ЄС, перед тим, як воно набуде чинності 6 червня 2024 року.
Контекст
31 січня 2024 року Європейська Комісія запропонувала продовжити призупинення дії ввізних мит та квот на весь імпорт з України до ЄС ще на один рік. Пропозиція була представлена в умовах тривалої загарбницької війни Росії проти України і, як наслідок, необхідності продовжувати економічну підтримку України. Це відбулось також з огляду на те, що Україна отримала статус кандидата на вступ до ЄС у червні 2022 року, а переговори про вступ були розпочаті в грудні 2023 року.
- Пропозиція щодо положення про тимчасові заходи з лібералізації торгівлі
- Попередня домовленість, досягнута за результатами першого трилогу (пресреліз від 20 березня 2024 року)
- Рада ЄС ухвалила поновлення тимчасової лібералізації торгівлі та інших торгових поступок для України (пресреліз від 25 травня 2023 року)
- Відповідь ЄС на загарбницьку війну Росії проти України (довідкова інформація)
- Поглиблена та всеосяжна зона вільної торгівлі між Україною та ЄС, Європейська Комісія