Солідарність з Україною: Спільна заява міністрів торгівлі СОТ щодо підтримки України
Спільна заява міністрів торгівлі в знак солідарності з Україною на передодні зустрічі міністрів СОТ.
Спільна заява Албанії, Австралії, Австрії, Великої Британії, Бельгії, Болгарії, Греції, Грузії, Данії, Еквадору, Естонії, Європейського Союзу, Ірландії, Ісландії, Іспанія, Італії, Канади, Коста-Ріки, Латвії, Ліхтенштейну, Литви, Люксембургу, Мальти, Нідерландів, Німеччини, Нової Зеландії, Норвегії, Окремої митної території Тайваню, Пенху, Кіньменю і Мацу, Північної Македонії, Польщі, Португалії, Республіки Кіпр, Республіки Кореї, Республіки Молдови, Румунії, Словаччини, Словенії, США, Хорватії, Чехії, Чорногорії, Швеції, Швейцарії, України, Фінляндії, Франції та Японії.
Ми, міністри торгівлі та голови делегацій перерахованих країн-членів СОТ зустрілися сьогодні в Абу-Дабі з нагоди 13-ї Конференції міністрів СОТ, щоб підтвердити нашу повну підтримку та солідарність з народом України. Ми висловлюємо наш глибокий сум з приводу значних людських втрат і глибоких страждань, спричинених тривалою загарбницькою війною Росії проти України, яка триває вже третій рік із грубим порушенням міжнародного права, в тому числі Статуту ОНН. При цьому ми підтверджуємо нашу повну підтримку Резолюції Генеральної Асамблеї ООН від 2 березня 2022 року (A/RES/ES-11/1) та всі інші резолюцій, прийнятих Генеральною Асамблеєю ООН на її одинадцятій надзвичайній спеціальній сесії.
Ми підтверджуємо нашу відданість боротьбі України за її суверенітет, незалежність і територіальну цілісність та закликаємо Російську Федерацію негайно, повністю і беззастережно вивести всі свої військові сили з території України в межах її міжнародно визнаних кордонів.
Загарбницька війна Росії проти України продовжує нести руйнівні глобальні та регіональні наслідки, зокрема, підриває економічну та торговельну спроможності України. Знищення значної частини транспортної і портової інфраструктури та зернових складів України, а також замінування сільськогосподарських угідь перешкоджає здатності України нормально виробляти, експортувати та імпортувати. Ми серйозно стурбовані наслідками такого руйнування для України та для світової торгівлі. Зокрема, ми стурбовані постачанням на міжнародні ринки низки ключових товарів, вироблених в Україні, включаючи сільськогосподарську та харчову продукцію, добрива та важливі мінерали. Ми також глибоко стурбовані численними повідомленнями про викрадання Росією зерна з України. Ці дії порушують принципи та цінності СОТ.
Україна є одним із провідних світових експортерів ключових сільськогосподарських продуктів, таких як пшениця, кукурудза, ячмінь та соняшникова олія. Ми визнаємо рішучість України, незважаючи на загарбницьку війну Росії, забезпечити продовольчу безпеку та здійснювати постачання продукції до деяких найбільш вразливих частин світу, а саме до країн, що розвиваються. У зв’язку з цим ініціатива «Зерно з України» продовжує залишатися важливим інструментом допомоги у відповідь на загрозу голоду. Росія використала продовольство як зброю та вдарила по найуразливіших країнах у світі, розпочавши морську блокадою. Ми високо оцінюємо досягнення України у відновленні експорту зерна через Чорноморський коридор на світові ринки та вітаємо створення у 2022 році Шляхів солідарності ЄС, які дозволили експортувати близько 67 мільйонів тонн зерна з травня 2022 року з України на світові ринки. Це вигідно всім країнам, особливо тим, хто найбільше цього потребує. У цьому випадку необхідно забезпечити вільне, повноцінне та безпечне судноплавство в Чорному та Азовському морях і гарантувати, щоб морські шляхи та порти не знаходилися під загрозою блокування чи застосування сили.
Загарбницька війна Росії проти України також завдала Україні глибокої екологічної шкоди та призвела до безпрецедентного забруднення та порушення регіональних екосистем.
Ми наголошуємо на необхідності якнайшвидшого досягнення всеосяжного, справедливого та міцного миру в Україні при повній повазі до суверенітету та територіальної цілісності України на основі принципів Статуту ООН. Ми вітаємо зусилля України, спрямовані на досягнення миру, в тому числі через принципи, викладені у Формулі миру з 10 пунктів Президента Зеленського. Ми повторюємо, що Російська Федерація повинна нести юридичні наслідки за всі свої міжнародно-протиправні дії, включаючи відшкодування за шкоду та збитки за будь-яку гуманітарну, економічну та екологічну шкоду, спричинену такими діями.
Ми продовжуватимемо працювати над підтримкою України та сприяти її експорту та ланцюгам поставок на користь глобальної продовольчої безпеки. Ми заохочуємо всіх країн-членів СОТ робити те ж саме відповідно до їх можливостей, полегшуючи використання інфраструктури та спрощуючи митні процедури. У рамках можливостей кожного члена СОТ ми продовжуватимемо надавати допомогу Україні, щоб полегшити страждання українського народу. Ми також шукатимемо практичні шляхи допомоги та сприяння Україні у її зусиллях з відбудови, діяльності та проєктах для подолання негативних наслідків російської загарбницької війни.