Спільна заява за підсумками 24-го Саміту Україна-ЄС

Голова Європейської ради Шарль Мішель, Президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн та Президент України Володимир Зеленський зустрілися сьогодні у Києві на 24-му Саміті Україна-ЄС і зробили таку заяву.

 1. Ми зібралися сьогодні на тлі неспровокованої та невиправданої загарбницької війни Росії проти України, що триває. Ми засудили її якнайрішучішим чином та обговорили, як надалі підтримувати Україну та як посилити колективний тиск на Росію, аби вона припинила війну та вивела свої війська. ЄС підтримуватиме Україну та український народ у боротьбі з поточною загарбницькою війною Росії стільки, скільки буде потрібно. Ми підкреслили історичну значущість рішення Європейської ради від 23 червня 2022 року про визнання європейської перспективи та надання Україні статусу країни-кандидатки на вступ до ЄС. Ми підтвердили, що майбутнє України та її громадян – у Європейському Союзі. Ми поділяємо спільні цінності демократії, верховенства права, поваги до міжнародного права та прав людини, зокрема прав осіб, які належать до меншин, а також гендерної рівності. ЄС підтвердив свою непохитну підтримку та відданість незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів.

Угода про асоціацію та процес вступу

Угода про асоціацію, включно з поглибленою та всеосяжною зоною вільної торгівлі, та процес вступу

2. Ми підтвердили нашу відданість подальшому поглибленню наших відносин на основі спільних цінностей і тісних та привілейованих зв’язків. Угода про асоціацію між Україною та ЄС мала й продовжує мати принципове значення задля сприяння та просування подальшої інтеграції України до Євросоюзу. ЄС нагадав про рішення Європейської ради визнати європейську перспективу України та надати Україні статус країни-кандидатки на вступ. ЄС підтвердив свою відданість підтримці подальшої європейської інтеграції України. ЄС ухвалить рішення щодо подальших кроків, коли всі умови, визначені у висновку Єврокомісії, будуть повністю виконані. Україна підкреслила свою рішучість виконати необхідні вимоги для якнайшвидшого початку переговорів про вступ.

3. ЄС підтвердив, що Єврокомісії було запропоновано надати звіт про виконання умов, зазначених у висновку Комісії щодо заявки України на членство, в межах її регулярного пакету щодо розширення у 2023 році. Безвідносно до цього всебічного регулярного звітування, ми відзначаємо намір Європейської Комісії надати оновлену інформацію навесні 2023 року, яку також буде передано Україні відповідними каналами.

 4. ЄС визнав значні зусилля, які Україна продемонструвала протягом останніх місяців задля досягнення цілей, що лежать в основі її статусу кандидата на членство в ЄС, привітав зусилля України із проведення реформ у такі складні часи та закликав країну продовжувати цей шлях і виконувати умови, визначені у висновку Єврокомісії щодо заявки України на членство, з метою просування до майбутнього членства в ЄС.

5. Ми підтвердили, що комплексне та послідовне впровадження судової реформи відповідно до рекомендацій Венеційської комісії, зокрема реформи Конституційного Суду та процедури відбору політично незалежних і кваліфікованих суддів Конституційного Суду, залишається життєво важливим для укріплення стійкості України та для просування у процесі розширення. Ми визнали роль цивільної Консультативної місії ЄС. Ми привітали збільшення узгодженості України зі Спільною зовнішньою та безпековою політикою (СЗБП) і нагадали про наше спільне зобов’язання просувати принципи, закріплені в Угоді про асоціацію, зокрема у статті 7(2). Ми привітали успіхи у забезпеченні незалежної та ефективної роботи антикорупційних інституцій та узгодженні медіазаконодавства України із законодавством ЄС щодо аудіовізуальних медіапослуг. ЄС і Україна підтвердили свою відданість повній повазі прав осіб, які належать до меншин, як це закріплено в конвенціях ООН і Ради Європи та відповідних протоколах. З цього питання Україна продовжуватиме консультації та співпрацю з Венеційською комісією, продовжуватиме вести наявний предметний діалог із представниками осіб, які належать до меншин, зокрема щодо відповідного законодавства. ЄС готовий і надалі допомагати Україні в її зусиллях щодо впровадження реформ.

6. ЄС привітав намір України підготувати Національну програму адаптації законодавства ЄС (NPAA) на основі Аналітичної доповіді про готовність України у частині розділів aquis відповідно до висновку Комісії щодо заявки України на членство у Європейському Союзі. ЄС готовий надати технічну підтримку уряду України в цьому важливому кроці на шляху до узгодження українського законодавства з правом ЄС.

7. Ми підтвердили намір повною мірою використати потенціал Угоди про асоціацію, включно з поглибленою та всеосяжною зоною вільної торгівлі (УА/ПВЗВТ), з метою створення умов для поглиблення економічних і торговельних відносин, що ведуть до інтеграції України у внутрішній ринок ЄС. Оновлений План пріоритетних дій щодо посилення імплементації ПВЗВТ на 2023–2024 роки стане дорожньою картою, що окреслить подальші кроки для спрощення доступу України до внутрішнього ринку ЄС. ЄС підтвердив свою готовність надавати відповідну підтримку для проведення супутніх реформ. ЄС підкреслив сприятливий торговельний ефект від тимчасового призупинення дії всіх тарифів та засобів торговельного захисту на імпорт з України до ЄС, починаючи від червня 2022 року. ЄС розгляне запит України на продовження дії цих заходів на період після закінчення їхнього поточного терміну дії. Беручи до уваги позитивний вплив заходів ЄС із лібералізації торгівлі, обидві сторони зобов'язалися забезпечити, аби будь-які заходи торговельного захисту вживалися у повній відповідності до вимог СОТ та Угоди про асоціацію/ПВЗВТ. Ми привітали реформи України у сфері спрощення митних процедур та торгівлі, а також приєднання до Конвенції про спільний транзит. Україна привітала поточну налаштованість та зусилля ЄС, спрямовані на якнайшвидше включення України до європейського роумінгового простору. ЄС відзначив зусилля, докладені Україною для узгодження свого телекомунікаційного сектору з європейськими нормами, і закликав країну продовжувати рухатися цим шляхом. Ми домовилися активізувати роботу місій ЄС із попередньої оцінки та інші необхідні кроки з метою початку переговорів щодо Угоди про оцінку відповідності та прийняття промислової продукції (ACAA).

8. ЄС підтвердив своє зобов’язання надавати постійну підтримку в межах поточних проєктів і програм. Ми вітаємо вступ України до програм ЄС «CUSTOMS» і «FISCALIS», її приєднання до програм «Горизонт Європа», Євроатом, «Цифрова Європа» та програми ЄС «Єдиний ринок», а також її участь в Органі європейських регуляторів електронних комунікацій.

Об’єднані у відповіді на загарбницьку війну Росії проти України

9. Ескалація збройної агресії Росії проти України є явним порушенням міжнародного права, зокрема принципів Статуту ООН. ЄС підтвердив свою непохитну підтримку та солідарність з Україною перед обличчям російської агресивної війни, що триває. Ми засуджуємо систематичне використання Росією ракет і безпілотників для атак на цивільне населення, цивільні об’єкти та інфраструктуру по всій Україні в порушення міжнародного гуманітарного права. Ми рішуче відкидаємо та однозначно засуджуємо спробу незаконної анексії Росією Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей України. Як і у випадку з Кримом та Севастополем, Європейський Союз ніколи не визнає законними спроби протизаконної анексії будь-яких частин української території. Ми вимагаємо від Росії негайно, повністю та безумовно вивести всі свої війська з усієї території України в межах її міжнародно визнаних кордонів.

10. ЄС відзначив хоробрість і рішучість українського народу та його керівництва в боротьбі за захист суверенітету, територіальної цілісності та свободи України. Відповідно до Статуту ООН і міжнародного права, Україна реалізує невід'ємне право на самооборону від російської агресії. Вона має право звільнити та відновити повний контроль над усіма окупованими територіями в межах своїх міжнародно визнаних кордонів.

Гуманітарна підтримка

11. У контексті продовження атак Росії на цивільну та критичну інфраструктуру, що загрожує наданню базових послуг, ЄС повністю відданий продовженню надання та координації повного спектра гуманітарної допомоги та підтримки українського суспільства в тісній співпраці з міжнародними гуманітарними організаціями.

Відповідальність

12. Ми підкреслили, що воєнні злочини та інші найсерйозніші злочини, скоєні під час загарбницької війни Росії проти України, доказів яких стає все більше, є грубим порушенням міжнародного права. Ми підкреслили нашу підтримку розслідувань прокурора Міжнародного кримінального суду. Росія та всі виконавці й поплічники будуть притягнуті до відповідальності. Ми домовилися продовжити спільну роботу над забезпеченням повної відповідальності, зокрема шляхом створення відповідного механізму для злочину агресії, переслідування якого становить інтерес для міжнародної спільноти загалом. Україна підкреслила, що надає перевагу створенню спеціального трибуналу. Ми підтримуємо розвиток Міжнародного центру з переслідування злочину агресії в Україні (ICPA) у Гаазі з метою координації розслідування злочину агресії проти України, збереження та накопичення доказів для майбутніх судових процесів. Цей центр буде пов’язаний з наявною Спільною слідчою групою, яку підтримує Євроюст.

Обмежувальні заходи 

13. Ми обговорювали, як надалі підтримувати Україну та як посилити колективний тиск на Росію, аби вона припинила загарбницьку війну та вивела свої війська з України.

14. ЄС ще більше посилив і розширив свої обмежувальні заходи проти Росії, зокрема через дев’ятий пакет обмежувальних заходів ЄС та через обмеження міжнародної ціни на нафту та нафтопродукти. ЄС напоготові продовжувати посилювати обмежувальні заходи в тісній координації та співпраці з глобальними партнерами, одночасно забезпечуючи їх ефективне впровадження, запобігаючи обходу санкцій та сприянню цьому. У цьому контексті ЄС вкотре закликає всі країни приєднатися до санкцій ЄС.

15. Ми рішуче засуджуємо військову підтримку загарбницької війни Росії, яку надає влада Ірану. Це має припинитися. У цьому контексті Україна привітала обмежувальні заходи ЄС, схвалені 12 грудня 2022 року. Ми закликали білоруську владу припинити сприяти загарбницькій війні Росії, дозволяючи російським збройним силам використовувати територію Білорусі та надаючи підтримку й навчання російським військовим. Білоруський режим мусить повністю дотримуватися своїх зобов’язань згідно з міжнародним правом. ЄС продовжуватиме реагувати на всі дії, що підтримують незаконну та невиправдану загарбницьку війну Росії, і залишається готовим швидко вжити подальших обмежувальних заходів проти Білорусі.

Справедливий мир

16. ЄС підтвердив свою готовність підтримувати ініціативу України щодо справедливого миру на основі поваги до суверенітету та територіальної цілісності України. Наразі Росія не виявила жодної справжньої готовності до справедливого та сталого миру. Ми висловили підтримку мирній формулі Президента Зеленського та нашу відданість активній роботі з Україною над мирним планом із 10 пунктів. У зв’язку з цим ми підтримуємо ідею Саміту Формули миру з метою початку її реалізації. Ми працюватимемо разом, аби забезпечити якнайширшу міжнародну участь.

Військова підтримка

 1.  Україна вдячна за внесок ЄС у продовження надання політичної та військової підтримки, доки це буде необхідно. Це включає в себе військову допомогу на суму понад 3.6 мільярдів євро в рамках Європейського фонду миру, а також запуск Місії Європейського Союзу з надання військової допомоги, спрямованої на навчання перших 30 000 військових у 2023 році. Разом з військовою допомогою, наданою державами-членами ЄС, загальна військова допомога ЄС Україні становить близько 12 мільярдів євро.

Протистояння кібер- та гібридним загрозам

 1. ЄС вкотре підтвердив свою солідарність з Україною у протистоянні гібридним загрозам та кібератакам, а також зусилля, спрямовані на продовження підтримки у цьому напрямку. Ми підкреслили нашу посилену співпрацю та нашу відданість досягненню подальших безпосередніх результатів. Ми усвідомлюємо важливість зміцнення співпраці у протидії російським інформаційним маніпуляціям та втручанням, включно з дезінформацією, які напряму контролює держава, а також вибудовування стійкості у цифровій трансформації України.

Фінансова підтримка

 1.  Європейський Союз буде з Україною, доки це буде необхідно. Україна вітає оголошення допомоги ЄС у відповідь на російську загарбницьку війну. Загальна допомога для України, оголошена ЄС та державами-членами, становить майже 50 мільярдів євро, та включає в себе фінансову, гуманітарну, екстрену, бюджетну та військову підтримку. Крім того, вона також включає в себе зусилля ЄС, спрямовані на надання пакету макрофінансової допомоги на майже 18 мільярдів євро. Він є частиною короткотермінової допомоги ЄС, спрямованої на фінансування термінових потреб України та відбудову критичної інфраструктури у 2023 році. Додаткові 10 мільярдів євро були надані для підтримки біженців. Україна вітає перший транш у розмірі 3 мільярди євро, спрямований на вирішення нагальних потреб ліквідності на початку поточного року.
 1.  8 мільйонів українців та українок отримали прихисток від російської загарбницької війни у країнах ЄС. Люди, які виїхали з України до країн ЄС, будуть і надалі захищеними дією Директиви про тимчасовий захист щонайменше до березня 2024 року. 

Відбудова - Допомога - Енергія - Сполучення

 1.  Росія продовжує використовувати тактику систематичних ракетних і дронних атак на цивільних українців та українок, цивільні об’єкти, енергетичну та телекомунікаційну інфраструктуру й іншу комунальну власність. Ці дії завдають ще більше страждань людям в Україні, а також є грубим порушенням міжнародного гуманітарного права.
 1.  У цьому контексті ми вітаємо координаційний механізм, погоджений на Паризькій конференції із відновлення України 13 грудня 2022 року, та роль Механізму цивільного захисту Європейського Союзу у його імплементації. Також ми вкотре наголошуємо на важливості тісної співпраці з країнами G7 та всіма міжнародними партнерами.
 1.  Ми засуджуємо дії Росії на українській Запорізькій атомній електростанції та закликаємо Росію негайно припинити вчиняти дії, які загрожують безпеці цивільних ядерних об’єктів. Ми неодноразово наголошували на нашій повній підтримці роботи МАГАТЕ, спрямованої на допомогу Україні в забезпеченні ядерної безпеки. ЄС залишатиметься об’єднаним перед використанням Росією енергії в якості зброї.
 1.  У 2022 році ЄС та держави-члени надали допомогу вартістю в 527 мільйонів євро, зокрема у сфері енергетики, за допомогою Механізму цивільного захисту Європейського Союзу, а також гуманітарну допомогу на суму 485 мільйонів євро. Ми обговорювали продовження надання гуманітарної допомоги Україні, зокрема негрошової, та допомоги у відбудові об’єктів критичної інфраструктури для того, аби допомогти Україні пережити зиму, зберегти засоби для існування та надання базових послуг, включно з відновленням житла для внутрішньо переміщених осіб, шкіл для українських дітей та необхідного енергетичного обладнання - автотрансформаторів, електрогенераторів та LED ламп.
 2. ЄС спільно з партнерами пам’ятає про свої зобов’язання щодо підтримки швидкої відбудови України - включно з відбудовою соціальної інфраструктури та допомогою у розмінуванні, а також наданням підтримки в фізичній і психологічній реабілітації та реінтеграції в активне соціальне життя. У цьому контексті, ЄС оголосив про новий пакет у 25 мільйонів євро для підтримки гуманітарного розмінування. ЄС підтвердив свій намір відігравати головну роль, зокрема через інклюзивну мультиагентну Координаційну платформу донорів, погоджену Україною, країнами G7, міжнародними фінансовими інституціями та іншими ключовими партнерами, а також з допомогою результатів міжнародних конференцій з відновлення України в Лугано та Берліні. ЄС та Україна наголошують, що допомога, відбудова, реформи та шлях України до ЄС посилюють та підтримують зусилля України, спрямовані на модернізацію та дотримання стандартів ЄС. Ми також відзначаємо ключову роль громадянського суспільства, місцевих адміністрацій та окремих людей у  подальшому відновленні України.
 3.  Ми вітаємо підписання Меморандуму про порозуміння між Європейським Союзом та Україною щодо стратегічного партнерства у галузі відновлюваної енергетики під час Саміту, який посилить нашу енергетичну безпеку, боротьбу зі зміною клімату, а також матиме позитивний вплив на економічну відбудову та подальшу інтеграцію в наші енергетичні ринки.
 1.  Ми підкреслили важливість подальшої імплементації ініціативи ЄС та України “Шляхи Солідарності”. Охоплюючи торгівлю в усіх секторах, та поєднуючи Україну з ЄС та іншими країнами світу, вони стали своєрідною дорогою життя для української економіки. З травня до грудня 2022 року вони уможливили експорт майже 45 мільйонів тонн українських товарів та, цілком рівноцінно, імпорт близько 23 мільйонів тонн товарів, яких потребувала Україна, а також принесли майже 20 мільярдів євро прибутку українським аграріям та бізнесу. Ми домовились про пріоритизацію зусиль для подальшого посилення сполучення між Україною та ЄС, зокрема в контексті покращення інфраструктурного сполучення, включно з розвитком сумісної залізничної інфраструктури та розширенням Угоди про вантажні перевезення автомобільним транспортом між Україною та ЄС. Окрім того, ми мобілізуємо фінансову підтримку ЄС для розвитку “Шляхів Солідарності”, як було оголошено в рамках Спільної декларації Україна-ЄС 11 листопада 2022 року.

 Заморожені активи

 1.  ЄС також активізує свою роботу щодо використання заморожених російських активів для відбудови України та відшкодування репарацій відповідно до міжнародного права та законодавства ЄС.

Дипломатична підтримка

 1. ЄС активізує всі поточні дипломатичні зусилля спрямовані на підтримку України, на всіх відповідних міжнародних майданчиках із закликом непохитної солідарності з Україною в умовах російської загарбницької війни.

Співпраця з посилення глобальної продовольчої безпеки

 1.  Ми пам’ятаємо, як Росія використовувала їжу в якості зброї у цій загарбницькій війні проти України. Як в усьому світі було спровоковано збої в сільському господарстві, ланцюжках постачання та торгівлі їжею, які піднесли ціни на продукти харчування та добрива до небаченого рівня. Ми підкреслюємо важливість  та потребу в подальшому посиленні “Шляхів солідарності”, які дали змогу доставити понад 23 тонни українського зерна, олійних культур та інших продуктів на світові ринки протягом травня-грудня 2022 року. Разом з Чорноморською зерновою ініціативою ООН та програмою “Grain from Ukraine”, “Шляхи солідарності” є важливими для нашої спільної мети - забезпечити сталу наявність та доступність їжі та добрив. Ми повністю солідарні з партнерами з усього світу, посилюючи дипломатичні контакти та підтримку заради глобальної продовольчої безпеки.

Східне Партнерство

 1. Одночасно з євроінтеграційними процесами  в Україні, ЄС та Україна усвідомлюють необхідність подальшого посилення індивідуальної регіональної співпраці включно зі Східним Партнерством. Цей диференційований підхід робить стійкішим наше Східне Сусідство, сприяючи також співпраці у відповідь на безпекові виклики, зокрема енергетичну безпеку та гібридні загрози

Європейська політична спільнота

 1.  ЄС та Україна вітають першу успішну зустріч Європейської політичної спільноти, яка відбулась 6 жовтня 2022 року у Празі. Ця зустріч надала майданчик для політичної координації, а також можливість поглибленої дискусії щодо актуальних питань, які турбують весь регіон. Очікуємо на наступну зустріч у Кишиневі в першій половині 2023 року.