Європейська служба зовнішньої дії заснувала новий інструмент для кращого орієнтування в дезінформаційному середовищі

Вже минуло вісім місяців відколи Росія розпочала повномасштабну агресію проти України. Ще рік тому, минулої осені, нарощування військової сили було очевидним, як і спроби створити підґрунтя для агресії в інформаційному просторі.
Протягом останніх трьох місяців перед вторгненням 24 лютого, Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій зафіксувала помітний сплеск дезінформаційних наративів, поширюваних російською (дез)інформаційною екосистемою. У ЗМІ, відомих поширенням дезінформації, частота використання слова «нацисти» щодо України зросла майже на 300%, а слова «геноцид» - більш ніж на 500%. За останні 12 місяців у базі даних проекту EUvsDisinfo було зафіксовано понад 1200 випадків дезінформації, ціллю яких були Україна, Європейський Союз, його країни-члени та всі їхні однодумці, які протистоять російській агресії та продовжують підтримувати Україну.
Паралельно з незаконною військовою агресією продовжуються кампанії з інформаційних маніпуляцій та дезінформації. Тривають комплексні заходи з дезінформації та маніпулювання інформацією кількома мовами та на десятках платформ, як офлайн, так і онлайн. Їхня мета – посіяти розбрат в нашому суспільстві, підживити розбіжності, створити плутанину та відвернути увагу від агресії Росії та її воєнних злочинів.
24 жовтня розпочинається Всесвітній тиждень медійної та інформаційної грамотності. Останні місяці ще яскравіше показали, наскільки великою загрозою є дезінформація та наскільки важливо захищатися від неї, в тому числі на індивідуальному рівні. Застосовуючи свій багаторівневий підхід, ЄС очолює боротьбу проти маніпулювання інформацією та іноземного втручання, в тому числі шляхом дезінформації.
Сьогодні Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій додає ще один інструмент, за допомогою якого кожен може краще зрозуміти загрозу та захиститися від неї. До вебсайту першого проекту ЄС з підвищення обізнаності про дезінформацію EUvsDisinfo додано новий розділ під назвою «Навчання» euvsdisinfo.eu/learn/ .
На цій сторінці пояснюються механізми, тактики, загальні наративи та суб’єкти, що стоять за дезінформацією та маніпулюванням інформацією. Розділ містить огляд прокремлівської медіа-екосистеми, а також пояснення філософії маніпулювання інформацією та іноземного втручання. Читачі також можуть ознайомитися з простими техніками реагування, які може застосувати будь-хто, а також попрактикувати щойно набуті навички у формі вікторин та ігор.
Розділ «Навчання» має на меті навчити читачів оцінювати релевантність та надійність джерел та їх вмісту, а також повідомляти про дезінформацію та реагувати на неї. Ці навички, згідно з нещодавно опублікованою Моделлю цифрових компетенцій для громадян (DigComp 2.2), є частиною цифрових навичок XXI століття і необхідними для освічених громадян. Вміст сторінки можна легко використати в якості практичних вправ та тематичних досліджень для обговорення в класі.
Відвідайте сторінку «Навчання», щоб дізнатися більше.
---
Дізнайтеся більше про Всесвітній тиждень медійної та інформаційної грамотності та події у вашому регіоні.
Відвідайте сторінку «Навчання»: https://euvsdisinfo.eu/learn/. На даний момент сторінка доступна англійською, українською та російською мовами; інші мови будуть доступні згодом.
Перегляньте відео: Розвиток стійкості проти дезінформації: https://youtu.be/0PWCXx8mWMU