Європейський фонд миру: Рада погодилася збільшити обсяг фінансування на 2 мільярди євро у 2023 році

Сьогодні Рада досягла політичної домовленості щодо забезпечення фінансової стійкості Європейського фонду миру (ЄФМ).

Зокрема, Рада вирішила збільшити загальний обсяг фінансування Фонду на 2 мільярди євро (у цінах 2018 року) у 2023 році з можливістю подальшого збільшення на пізнішому етапі. Повна сума збільшення загального обсягу фінансування ЄФМ до 2027 року становитиме до 5,5 мільярдів євро (у цінах 2018 року).

Сьогоднішнє рішення забезпечить фінансування для продовження надання конкретної військової підтримки збройним силам наших партнерів. Менш ніж за два роки Європейський фонд миру довів свою цінність. Він повністю змінив спосіб, у який ми підтримували наших партнерів в галузі оборони. Він робить ЄС та його партнерів сильнішими. 

- Жозеп Боррель, Високий представник ЄС із закордонних справ і безпекової політики.

Домовленість буде формалізована на початку 2023 року, коли Високий представник представить пропозицію щодо внесення змін до Рішення Ради (CFSP) 2021/509.

Це рішення надсилає чіткий політичний сигнал про незмінну відданість ЄС військовій підтримці України та інших партнерів.

Контекст та наступні кроки

Європейський фонд миру був створений у березні 2021 року для фінансування всіх заходів спільної зовнішньої політики та політики безпеки (CFSP), пов’язаних із військовими та оборонними питаннями, з метою запобігання конфліктам, збереження миру та зміцнення міжнародної безпеки та стабільності. Зокрема, Європейський фонд миру дозволяє ЄС фінансувати дії, спрямовані на зміцнення потенціалу країн, що не входять до ЄС, а також регіональних і міжнародних організацій у військових і оборонних питаннях.

ЄФМ є позабюджетним інструментом і має загальний об’єм фінансування в розмірі 5 мільярдів євро у цінах 2018 року на період 2021-2027 років, з річним об’ємом, що коливається від 420 мільйонів євро в 2021 році до 1,132 мільярда євро в 2027 році. Внески держав-членів визначаються на основі показника валового національного доходу (ВНД).

Завдяки ЄФМ ЄС підтримує Збройні Сили України, надавши шість успішних пакетів підтримки, а також багато інших країн, таких як Мозамбік, Грузія, Республіка Молдова, Республіка Малі, Сомалі, Нігер, Боснія і Герцеговина, Ліван та Мавританія. ЄФМ також підтримує військові компонентиоперацій з підтримки миру в Африці та багатонаціональних підрозділів, таких як Балканська медична оперативна група.

Як наслідок, 86% загального обсягу  фінансування на 2021-2027 роки вже було виділено в 2022 році, в результаті чого було зроблено перше поповнення.