ЄС підписав нові гарантійні та грантові угоди обсягом 1,4 мільярда євро для підтримки відновлення України та залучення інвестицій приватного сектору
Учора на Міжнародній конференції з питань відновлення України 2024 року в Берліні Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн оголосила про підписання, у межах Інвестиційних рамок Механізму підтримки України, нових гарантійних і грантових угод обсягом 1,4 мільярда євро для підтримки відновлення та відбудови України. Ці угоди підкреслюють рішучу відданість ЄС наданню підтримки Україні доти, доки це буде необхідно.
Урсула фон дер Ляєн, Президентка Європейської Комісії, зазначила:
Європейський Союз мобілізує фінансові потужності, щоб допомогти Україні чинити опір і відновлюватися. Від доходів від знерухомлених російських активів — до нашого Механізму підтримки України "Ukraine Facility" обсягом 50 мільярдів євро: ми дбаємо про те, щоб Україна мала всю необхідну підтримку. Сьогодні в межах Механізму ми розпочинаємо виконання нашого інвестиційного плану, підписавши з банками-партнерами перші угоди на суму 1,4 мільярда євро з метою залучення подальших інвестицій приватного сектору. Бізнес-спільнота прагне збільшити свій внесок. І разом ми допоможемо Україні чинити опір і відновлюватися.
Ці угоди є першими угодами, які були підписані з міжнародними та двосторонніми державними фінансовими інституціями в межах Рамок інвестування в Україну — інвестиційний напрямок в складі Механізму ЄС на підтримку України, обсяг якого складає до 50 мільярдів євро, з метою надання Україні підтримки на шляху її членства до ЄС, а також в умовах агресивної війни Росії, що триває.
Ці угоди, які містять 1 мільярд євро кредитних гарантій та 400 мільйонів євро грантів у вигляді змішаного фінансування, підуть на користь приватним компаніям, а також малим і середнім підприємствам, муніципалітетам й українським державним підприємствам. Зокрема, вони зосередяться на ремонті, відновленні та розвитку енергетичної інфраструктури, яка протягом останніх місяців стала основною мішенню Росії. Інші програми спрямовані на транспортний і муніципальний сектори та доступ до фінансування для малих і середніх підприємств, зокрема таких, що постраждали від війни в деокупованих і прифронтових регіонах.
До повного переліку програм, спрямованих на розблокування 6 мільярдів євро інвестицій, входять:
- Ініціативи з підтримки приватного сектору України — для розширення доступу до фінансування для малих і середніх підприємств, включно з компаніями, що постраждали від війни. Через Групу Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) ЄС надає гарантії на суму 190 мільйонів євро й інвестиційні гранти на суму 10 мільйонів євро.
- Програма кращого майбутнього, стійкості, відбудови та відновлення України — для прискорення та збільшення інвестицій у відновлювану енергетику, як, наприклад, проєкти вітроенергетики, акумуляційні системи збереження енергії, транспорт, цифровий сектор і промислові інвестиції, включно з виробництвом сталі, будівельними матеріалами та переробкою. Через Міжнародну фінансову корпорацію (IFC) ЄС надасть гарантії обсягом 350 мільйонів євро та технічну допомогу вартістю 17,5 мільйона євро.
- Програма відновлення фінансової інклюзії — для розширення доступу до фінансування для малих і середніх підприємств, а також інвестування в їхні виробничі потужності. Через Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) ЄС надає гарантії на суму 140 мільйонів євро, інвестиційні гранти на суму 30 мільйонів євро та технічну допомогу вартістю 7 мільйонів євро.
- Програма «Hi-Bar» («Високий бар'єр») — для мобілізації фінансів з метою прискорення переходу до кліматичної нейтральності в енергетичному секторі. Через ЄБРР ЄС надає гарантії на суму 150 мільйонів євро та технічну допомогу на суму 7,5 мільйонів євро.
- Програма муніципальної, інфраструктурної та промислової стійкості — зосереджена на наданні надзвичайної підтримки та на зусиллях із майбутньої відбудови в різних секторах, включно з промисловістю, енергетикою та муніципальною інфраструктурою. Через ЄБРР ЄС надає гарантії на суму 150 мільйонів євро, інвестиційні гранти на суму 25 мільйонів євро та технічну допомогу вартістю 7,5 мільйонів євро.
- Сприяння зеленому кредитуванню через фонд «Green for Growth» — для розширення доступу до фінансування для підприємств із середньою капіталізацією, малих і середніх підприємств, зелених підприємств і підприємств економіки замкнутого циклу, кліматичної адаптації, енергоефективності та переходу до зеленої економіки. Через Кредитну установу для відбудови (Німецький банк розвитку, KfW), ЄС надає первинний збитковий капітал на суму 45 мільйонів євро, інвестиційні гранти на суму 7 мільйонів євро та технічну допомогу вартістю 3 мільйони євро.
- Програма EU4Business, кредитування мікро- та малих підприємств через Європейський фонд для південно-східної Європи (EFSE) — для підтримки відновлення та передислокації компаній, що постраждали від війни, мікропідприємств, підприємств на ранній стадії розвитку, підприємств у деокупованих/прифронтових регіонах, а також для підтримки адаптації агропідприємництва. Через KfW ЄС надає первинний збитковий капітал на суму 45 мільйонів євро, інвестиційні гранти на суму 9 мільйонів євро та технічну допомогу вартістю 1 мільйон євро.
- Програма відбудови та відновлення інфраструктури передачі електроенергії — для посилення стійкості передачі електроенергії шляхом інвестування у сталий ремонт і відновлення електричної інфраструктури, а також відновлення доступу критичних інфраструктур до електропостачання. Через KfW ЄС надасть інвестиційні гранти на суму 100 мільйонів євро.
- Програма підтримки українських мікро-, малих і середніх підприємств — для розширення доступу до фінансування для мікро-, малих і середніх підприємств, зосереджуючись на компаніях, що постраждали від війни, для надання їм допомоги у відновленні їхньої підприємницької діяльності, включно з деокупованими та прифронтовими регіонами. Через Банк національного господарства (Bank Gospodarstwa Krajowego, BGK) ЄС надає гарантії на суму 20 мільйонів євро.
- Програма розвитку муніципальної інфраструктури —для підтримки інвестицій у водне господарство та санітарію, а також відновлення інфраструктури водопостачання та каналізації міста Чернівці. Через KfW ЄС надає інвестиційні гранти на суму 17,75 мільйонів євро та технічну допомогу вартістю 2 мільйони євро.
- Негайне розширення Спільної допомоги на підтримку проєктів у європейських регіонах «JASPERS» —для надання підтримки в розбудові потенціалу для підготовки та виконання великомасштабних інфраструктурних проєктів і надання консультативних послуг для відбудови України. Через ЄІБ ЄС надає технічну допомогу вартістю 10 мільйонів євро.
Гарантійний фонд для відновлення та відбудови України (URGF) — для надання страхування рухомих активів, таких як наземний вантажний транспорт, від воєнних ризиків. Через ЄБРР ЄС надає гарантії на суму 50 мільйонів євро з метою покриття ризиків фонду, який, у свою чергу, розширює страхове покриття. Інші донори нададуть додаткові 60 мільйонів євро у формі гарантійних зобов'язань.
Додаткова підтримка
З огляду на масове руйнування енергетичної інфраструктури України цілеспрямованими атаками Росії, ЄС залучає зі своїх стратегічних резервів rescEU понад 1 000 додаткових електрогенераторів. У процесі підготовки до майбутньої зими мобілізуються додаткові резерви rescEU для передачі Україні обладнання для обладнання прихистків, медичних товарів. Механізм цивільного захисту ЄС також допоміг мобілізувати понад 15 000 сонячних панелей для надання підтримки енергетичному сектору України. Також в контексті енергетичного сектору, на прохання Європейської Комісії Енергетичне співтовариство створило Фонд енергетичної підтримки України, який на даний час мобілізував внески на суму приблизно 500 мільйонів євро.
На конференції ЄС також оголосив про посилення, за допомогою інструментів швидкого реагування, підтримки для Центру інтегрованого реагування, куди надаються додаткові 18 мільйонів євро. Таким чином загальний внесок ЄС збільшується до 36 мільйонів євро. Центр надаватиме обладнання для реагування на потреби України — від критичної інфраструктури до електропостачання, обладнання для розмінування та підтримки суб'єктів цивільної безпеки — з метою забезпечення доступу до правосуддя у деокупованих регіонах і збору доказів воєнних злочинів.
Під час конференції, з метою подальшої підтримки зусиль України у проведенні реформ на її шляху вступу до ЄС, Європейська Комісія також підписала нову Програму технічної допомоги вартістю понад 100 мільйонів євро для сприяння просуванню реформ в Україні у таких галузях, як децентралізація, освіта та навички, охорона здоров'я, інтегроване управління кордонами та кризове реагування.
Також ЄС надав згоду тимчасово зупинити фінансові зобов'язання України, пов'язані з її участю в програмах Європейського Союзу. На даний час Україна бере асоційовану участь у чотирнадцяти програмах ЄС: «Горизонт Європа», Дослідницька та навчальна програма Європейського співтовариства з атомної енергії (Євратом), «Цифрова Європа», «Fiscalis», «Митниця», «Креативна Європа», «EU4Health», LIFE, «Єдиний ринок», «Механізм цивільного захисту ЄС», «Механізм сполучення Європи», Програма ЄС щодо боротьби з шахрайством, Програма ЄС у сфері юстиції, «Громадяни, рівність, права та цінності».
Посилена координація донорів
Під час конференції Виконавчий заступник голови Європейської Комісії Валдіс Домбровскіс очолив перше засідання міністрів Багатосторонньої координаційної платформи донорів для України. Учасники підтвердили своє незмінне зобов'язання і надалі підтримувати зусилля України з відновлення та відбудови. На засіданні висвітлено потреби України в енергетичному секторі та прогрес у проведенні реформ.
Засідання міністрів також поклало початок роботі Консультативної ради бізнесу Платформи, об'єднавши бізнес-лідерів з метою надання консультацій щодо можливостей для зміцнення бізнес-середовища в Україні, щоб допомогти Україні залучити приватні інвестиції та досягнути свого бачення сучасної та екологічнішої економіки, інтегрованої з Європою.
Для довідки
Загальна сума підтримки, наданої Україні та українцям від початку війни, складає приблизно 100 мільярдів євро. Це включає фінансову, гуманітарну, невідкладну бюджетну та військову підтримку, надану Україні ЄС, його державами-членами та європейськими фінансовими інституціями, а також ресурси, надані для допомоги державам-членам ЄС на покриття потреб українців, що рятуються від війни.
Механізм підтримки України (Ukraine Facility) надасть до 50 мільярдів євро у формі грантів та кредитів на період 2024—2027 рр. для підтримки зусиль України з утримання макрофінансової стабільності та сприяння короткостроковому відновленню, а також для відбудови та модернізації країни під час впровадження ключових реформ на її шляху вступу до ЄС. Він підтримуватиме перехід до зеленої, цифрової та інклюзивної економіки, поступово узгодженої з правилами та стандартами ЄС. 6 мільярдів євро із цієї суми вже виплачено у формі виняткового перехідного фінансування, тоді як згодом, у червні очікується виплата в рамах Механізму додаткових 1,9 мільярда євро попереднього фінансування.
Основу Механізму підтримки України складає розроблений Урядом України та позитивно оцінений 14 травня Радою ЄС План відновлення України. Цей документ визначає реформи й інвестиції, які можуть прискорити сталий економічний розвиток і залучити інвестиції, посилюючи потенціал розвитку України в середньостроковій та довгостроковій перспективі.
З метою залучення державних і приватних інвестицій у складі Механізму підтримки України засновано Рамки інвестування в Україну — з кредитними гарантіями на суму 7,8 мільярда євро та грантами змішаного фінансування на суму 1,51 мільярда євро. Очікується, що протягом кількох наступних років Рамки інвестування в Україну мобілізують до 40 мільярдів євро державних і приватних інвестицій.
Додаткова інформація
Вебсторінка Міжнародної конференції з питань відновлення України 2024
Інформаційний листок про Рамки інвестування в Україну
Вебсторінка про підтримку ЄС Україні
Міжвідомча координаційна платформа донорів для України
Цитати
Європейський Союз мобілізує фінансові потужності, щоб допомогти Україні чинити опір і відновлюватися. Від доходів від знерухомлених російських активів — до нашого Механізму підтримки України "Ukraine Facility" обсягом 50 мільярдів євро: ми дбаємо про те, щоб Україна мала всю необхідну підтримку. Сьогодні в межах Механізму ми розпочинаємо виконання нашого інвестиційного плану, підписавши з банками-партнерами перші угоди на суму 1,4 мільярда євро з метою залучення подальших інвестицій приватного сектору. Бізнес-спільнота прагне збільшити свій внесок. І разом ми допоможемо Україні чинити опір і відновлюватися.
- Урсула фон дер Ляєн, Президентка Європейської Косімісії
CONTACT DETAILS
Press contacts:
Eric MAMER (+32 2 299 40 73)
Ana PISONERO-HERNANDEZ (+32 2 295 43 20)
Pedro Fonseca Moniz (+32 2 584 11 46)
General public inquiries: Europe Direct by phone 00 800 67 89 10 11 or by email