ЄС підтримує Національний банк України у сфері нагляду за небанківськими фінансовими установами
У межах зобов’язань ЄС підтримувати стійкість України та її шлях до набуття членства в ЄС, 14 травня 2025 року офіційно розпочато новий Твіннінг-проєкт, фінансований Європейським Союзом. Новий проєкт допоможе Національному банку України впровадити нагляд, заснований на оцінці ризиків, відповідно до найкращих практик ЄС, а також сприятиме безпечному розвитку та ефективній роботі небанківських фінансових установ з метою забезпечення джерел фінансування післявоєнного відновлення економіки України та її інтеграції до фінансових ринків ЄС і світу.
Цей проєкт реалізується у співпраці з профільними наглядовими установами держав-членів ЄС: Управління фінансового нагляду Польщі (UKNF), Банк Литви (LB) і Міжнародний і Ібероамериканський фонд з адміністрації та публічної політики (FIIAPP) та Генеральний директорат з питань страхування та пенсійних фондів Міністерства економіки, торгівлі та бізнесу Іспанії (DGSFP).
У віртуальній конференції взяли участь високопосадовці органів державного управління та дипломатичної служби України, Польщі, Литви та Іспанії; представники українських страхових компаній, кредитних спілок, небанківських постачальників платіжних послуг, професійних об’єднань, медіа та ринку.
У своєму вітальному слові заступник Голови Національного банку України пан Сергій Ніколайчук зазначив: «Україна поставила перед собою амбітну мету – здобути членство в Європейському Союзі у максимально короткі строки. Ми в НБУ цілком усвідомлюємо покладену на нас відповідальність і робимо все можливе в межах нашого мандата, щоб прискорити інтеграцію фінансового сектору України до єдиного ринку ЄС. Переконаний, що динамічний обмін знаннями та досвідом з нашими партнерами з держав-членів ЄС у межах цього нового Твіннінг-проєкту стане неоціненною підтримкою цього процесу, зокрема у подальшому просуванні реформ небанківського фінансового сектору».
Пан Хенрік Вітфельт, керівник Секції управління державними фінансами, підтримки бізнесу та соціальної політики Представництва ЄС в Україні, заявив: «Небанківські фінансові посередники є важливими елементами стійкості України в умовах війни та її майбутнього відновлення. Вони сприяють створенню фінансової екосистеми, яка підтримує ліквідність і стимулює інвестиції у сталу та інклюзивну економіку. Гармонізація з правовим і регуляторним середовищем фінансового ринку ЄС – це ключова складова зусиль України з реформування, відновлення та інтеграції до ЄС».
Заступник Голови UKNF пан Кшиштоф Вєрцьох зазначив: «Сподіваюся, що консорціум, призначений для реалізації цього проєкту, виконає амбітні завдання, визначені у робочому плані, ухваленому 8 квітня, а знання, надані, зокрема, експертами UKNF на основі практичного наглядового досвіду та підходів, сформованих у період економічної трансформації та під час вступу до ЄС, будуть особливо корисними нашим партнерам із Національного банку України, які трансформують економіку своєї країни й прагнуть до членства в ЄС в таких складних умовах воєнної агресії Російської Федерації».
Голова правління Банку Литви пан Гедимінас Шимкус підкреслив: «Сьогоднішній старт Твіннінг-проєкту відкриває новий розділ нашого стратегічного партнерства. Це співробітництво збагачує обидві наші інституції значно більше, ніж просто передача знань. Литва ділиться досвідом у сфері нагляду, гармонізованого з вимогами ЄС, а Україна – своїми вражаючими досягненнями у сфері планування дій на випадок надзвичайних ситуацій, перевіреними у найскладніших умовах. Ми не просто обмінюємося технічними знаннями – ми створюємо спільну мережу фінансової безпеки, яка підтримає нас у момент наступної фінансової кризи. Кожне спільне напрацювання між Вільнюсом і Києвом – це частина цієї мережі, яка робить наші фінансові системи не лише відповідними до норм, а й по-справжньому стійкими».
Заступник Генерального директора з питань регулювання та міжнародних відносин DGSFP пан Хав’єр Кастільйо Гарсія зазначив: «DGSFP робить вагомий внесок у реалізацію цього проєкту. Зокрема, слід відзначити наш нещодавній досвід участі в реформі Директиви Solvency II, підписаної під час іспанського головування в Раді ЄС, а також 10-річний досвід нашої установи у застосуванні цієї Директиви та участі в попередніх Твіннінг-проєктах. Ми повністю підтримуємо цей проєкт і охоче поділимося знаннями наших експертів. Усі короткострокові експерти є страховими інспекторами з великим міжнародним досвідом і вже брали участь у схожих ініціативах».
Як повідомили керівники проєкту з боку консорціуму держав-членів ЄС пан Дем’ян Яворський та з боку Національного банку України пан Сергій Худіяш, у межах реалізації проєкту передбачено розробку методологій оцінки ризиків, наглядових інструментів, навчання інспекторського складу відповідно до законодавства ЄС та найкращих практик. Це дозволить своєчасно виявляти та запобігати негативним тенденціям на ринку, знижуючи навантаження на його учасників.
Про Твіннінг:
Твіннінг – це інструмент інституційного співробітництва ЄС між органами державної влади держав-членів ЄС та країн-бенефіціарів і/або партнерів. Твіннінг-проєкти об’єднують досвід і знання установ державного сектору ЄС і країн-бенефіціарів для досягнення конкретних результатів у межах погоджених завдань.
Контактна інформація:
- пані Світлана Заражевська, Національний банк України
Svitlana.Zarazhevska@bank.gov.ua, +380 97 886 43 63 - пані Йоанна Ліповчан, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (Польське управління фінансового нагляду)
joanna.lipowczan@knf.gov.pl, +48 22 262 51 50 / +48 668 860 798