ЄС ухвалив 18-й пакет економічних і персональних обмежувальних заходів у відповідь на загарбницьку війну Росії проти України

18 липня Рада ЄС ухвалила пакет економічних і персональних обмежувальних заходів, спрямованих на завдання нищівного удару по енергетичному, банківському й військовому секторах Росії, а також торгівлі з ЄС. Окрім того, ці заходи спрямовані на встановлення відповідальності за загарбницьку війну Росії проти України, що продовжується. Ба більше, Рада ЄС доповнила пакет, узгодивши подальші заходи проти Білорусі. 

Кая Каллас, Висока представниця ЄС із закордонних справ і безпекової політики, а також голова під час засідання Ради міністрів ЄС із закордонних справ, сказала таке: 

«Буквально щойно ЄС схвалив чи не найпотужніший пакет санкцій проти Росії за весь час. Кожна санкція послаблює спроможність Росії надалі вести війну. Європа не поступиться у своїй підтримці України. ЄС і надалі посилюватиме тиск на Росію – допоки вона не завершить цю війну».

В основі чинного пакету – економічні й персональні санкції з метою збільшення тиску на Росію та досягнення справедливого і тривалого миру в Україні.

У такий спосіб Рада ЄС погодилася внести до списку вагому кількість суб’єктів – 55. Йдеться про 14 осіб та 41 організацію, відповідальних за підрив територіальної цілісності, суверенітету й незалежності України або за погрози їм. Так кількість суб’єктів, внесених до санкційного списку, сягла понад 2500 одиниць. 

 

Енергетика 

За допомогою сьогоднішнього пакету заходів ЄС скорочує доходи Росії від енергетики за допомогою низки різних заходів.Зокрема, Євросоюз знижує граничну ціну на сиру нафту з 60 до 47,6 доларів США за барель, щоби привести її у відповідність до поточних світових цін на нафту. Також Союз запроваджує автоматичний і динамічний механізм для зміни граничної ціни на нафту та забезпечення ефективності такої цінової стелі. Експорт нафти й досі становить третину доходів російської влади. 

Також Євросоюз запроваджує додаткові санкції щодо всього ланцюжка доданої вартості тіньового флоту. Додаткові 105 суден будуть підпадати під заборону доступу до портів та заборону на надання широкого спектра послуг, пов'язаних з морським транспортом. Це збільшить загальну кількість суден, що перебувають у санкційному списку, до 444. Цей захід спрямований проти танкерів, що не входять до ЄС, але є частиною тіньового флоту Владіміра Путіна в обхід механізму обмеження цін на нафту, які підтримують енергетичний сектор Росії або перевозять військову техніку для Росії чи крадене українське зерно. 

Повноцінні санкції (заморожування активів, заборона на поїздки, заборона на постачання ресурсів) спрямовані проти російських та міжнародних компаній, що керують суднами тіньового флоту, трейдерів російської сирої нафти та основного клієнта тіньового флоту – нафтопереробного заводу в Індії, основним акціонером якого є «Роснєфть». Уперше ЄС додає до списку капітана судна тіньового флоту, а також приватного оператора міжнародного реєстру прапорів. Окрім того, до сьогоднішнього списку також включено одну компанію з російського сектору СПГ

Ба більше, Євросоюз запроваджує заборону на імпорт нафтопродуктів, виготовлених з російської сирої нафти та що надходять з будь-якої третьої країни, за винятком Канади, Норвегії, Швейцарії, Великої Британії та Сполучених Штатів. Тим самим ЄС запобігає потраплянню російської сирої нафти на свій ринок через чорний хід. 

Також Європейський Союз запроваджує повну заборону на транзакції з Північними потоками 1 і 2, зокрема на надання товарів або послуг, тим самим запобігаючи завершенню, технічному обслуговуванню, експлуатації та будь-якому майбутньому використанню цих трубопроводів. 

До того ж Рада ЄС вирішила скасувати винятки для імпорту нафти з Росії до Чехії.

 

Банківський сектор 

ЄС підвищує чинну заборону на надання спеціалізованих послуг фінансового обміну повідомленнями певним російським банкам, розташованим у ЄС, до повної заборони транзакцій. Це стосуватиметься ще 22 російських банків, окрім 23 банків, на які вже поширюється заборона. 

Євросоюз знижує поріг для санкцій щодо фінансово-кредитних установ третіх країн та постачальників послуг із криптоактивами, які зривають санкційні заходи проти Росії, підтримують її загарбницьку війну або пов'язані з Системою передачі фінансових повідомлень (СПФП) – російською альтернативною службою фінансового обміну повідомленнями, розробленою Центральним банком Росії, що використовується для захисту російських банків від впливу санкцій ЄС. 

Також Євросоюз розширює заборону на транзакції щодо фінансово-кредитних установ третіх країн та постачальників послуг із криптоактивами, які своїми діями перешкоджають санкціям ЄС або підтримують загарбницьку війну Росії проти України. Було розширено, зокрема, й заборону на транзакції щодо операторів третіх країн, які обходять заборони, пов'язані з нафтою

Крім того, накладається заборона на здійснення будь-яких операцій із Російським фондом прямих інвестицій (РФПІ) та його підфондами й компаніями. Рада ЄС створила інструмент для поширення такої заборони на певні компанії, в які інвестував РФПІ, а також на організації, що надають інвестиційні послуги чи інші фінансові послуги самому РФПІ. Такі компанії та фінансові установи будуть обрані Радою;чотири російські організації, в які інвестував РФПІ, вже внесені до списку. Цей захід ще більше обмежує доступ Росії до світових фінансових ринків та іноземної валюти. 

Ба більше, Рада запроваджує нову заборону на продаж, постачання, передачу та експорт систем управління програмним забезпеченням і програмного забезпечення з певним використанням у банківському та фінансовому секторах.

 

Військова промисловість 

З метою обмеження військового потенціалу Росії, Рада ЄС запроваджує додаткові повноцінні санкції проти постачальників російського військово-промислового комплексу, серед яких три компанії, розташовані в Китаї, які продають товари, що використовуються на полі бою.Ці заходи спрямовані на подальше обмеження доступу Росії до товарів і технологій. Окрім того, пакет охоплює вісім компаній, що працюють у білоруському військово-промисловому комплексі, який підтримує військові зусилля Росії. 

26 нових організацій підпадатимуть під суворіші експортні обмеження щодо товарів і технологій подвійного використання, зокрема ті, які здатні сприяти технологічному вдосконаленню російського сектору оборони та безпеки.Одинадцять із цих компаній розташовані в третіх країнах, окрім Росії (сім у Китаї та Гонконзі, і чотири – в Туреччині); вони були причетні до обходу експортних обмежень, зокрема щодо безпілотних літальних апаратів (БПЛА). 

Крім того, ЄС погодив подальші експортні заборони на суму понад 2,5 мільярда євро. Перелік обмежених товарів, що сприяють технологічному вдосконаленню оборонного та безпекового сектору Росії, тепер міститиме товари для розробки та виробництва російських військових систем, таких як верстати з числовим програмним керуванням (ЧПК) та складові хімічні речовини для пального. Крім того, чинна заборона на транзит через територію Росії розширюється, аби охопити окремі економічно важливі товари, що використовуються для будівництва та транспортування.

 

Відповідальність

Рада ЄС запроваджує санкції проти ще однієї особи, яка активно бере участь у «військовій освіті» українських дітей Росією.Так загальна кількість осіб, доданих до списку і пов’язаних з депортацією та індоктринацією українських дітей, перевищила 90. У пакеті також перелічено кількох російських посередників на окупованих територіях, включно з особою, відповідальною за маніпулювання українською культурною спадщиною, ще одного провідного російського бізнесмена та відомого російського пропагандиста

 

Білорусь 

Окрім восьми нових пропозицій до списку, пов’язаних із білоруським військовим комплексом, сьогоднішній пакет також додатково відображає заходи, введені щодо торгівлі Білорусі, з тими, що введені проти Росії. 

Крім того, заборона на спеціалізовані сервіси фінансових повідомлень перетворюється на повну заборону транзакцій, а також запроваджується ембарго на імпорт зброї з Білорусі. 

 

Інші теми

Окрім того, ЄС запроваджує заходи для захисту країн-членів від незаконних арбітражних проваджень за Двостороннім інвестиційним договором (ДІД), розпочатих російськими компаніями та особами, зокрема олігархів та їхніх посередників (тобто положення про відшкодування збитків, яке має бути вжитим країнами-членами, спеціалізоване положення про невизнання в ЄС для цих арбітражних проваджень та зобов’язання країн-членів діяти в рамках процедури ДІД).

Відповідні правові акти незабаром будуть опубліковані в Офіційному віснику ЄС.

 

Контекст

У своїх висновках від 19 грудня 2024 року Європейська Рада підтвердила своє рішуче засудження війни агресії Росії проти України, яка є явним порушенням Статуту ООН, та підтвердила свою незмінну підтримку незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів.Європейська Рада також підкреслила непохитну відданість ЄС наданню постійної політичної, фінансової, економічної, гуманітарної, військової та дипломатичної підтримки Україні та її народу стільки, скільки потрібно, і такої інтенсивності, як це необхідно.Росія не повинна перемогти. 

Європейська Рада підтвердила свою підтримку всеохопного, справедливого та тривалого миру, заснованого на принципах Статуту ООН та міжнародного права, відповідно до ключових принципів та цілей Української формули миру, та підкреслила принцип, що жодна ініціатива щодо України не може бути здійснена без України.З цією метою ЄС та його держави-члени продовжуватимуть свої інтенсивні глобальні зусилля з інформування та братимуть участь в обговореннях, що стосуються безпеки Європи. 

Європейський Союз залишається готовим посилити тиск на Росію, зокрема шляхом запровадження подальших санкцій.

Марія Даніел Лензу 

Прессекретарка

+32 470 88 04 02 

+32 2 281 21 46 

@daniela_lenzu 

Якщо ви не журналіст, будь ласка, надсилайте свій запит за таким посиланням.