روز بین‌المللی حمایت از قربانیان شکنجه: بیانیه نماینده ارشد/نائب رئیس اتحادیه اروپا، جوزپ بورل (Josep Borrell)

25.06.2020

در روز بین‌المللی حمایت از قربانیان شکنجه، به قربانیان شکنجه و سایر رفتارهای ظالمانه، غیرانسانی یا موهن ادای احترام می‌کنیم. در زمانی که تمام دنیا در حال همکاری و تلاش برای غلبه بر همه‌گیری ویروس کرونا است، حقوق بشر باید همچنان کانون اصلی نبرد ما باشد. امروز، ما صدای صدها هزار نفر که قربانی شکنجه بوده‌اند و کسانی که امروز همچنان تحت شکنجه قرار دارند را می‌شنویم.

شکنجه و دیگر رفتارهای غیرانسانی هرگز قابل توجیه نیستند. ممنوعیت شکنجه امری بی چون و چراست؛ استفاده از شکنجه در هر شرایطی غیرقانونی است. اتحادیه اروپا مجدداً بر تعهد راسخ خود به مبارزه با شکنجه در سراسر جهان از طریق رویکردی جامع مشتمل بر ممنوعیت، پیش‌گیری، مسئولیت‌پذیری و غرامت برای قربانیان، تأکید می‌کند.

ریشه‌کن کردن شکنجه چالشی جهانی است؛ برای آن به همت جهانی نیاز داریم. تحقق این امر غیرممکن نیست، اما تنها زمانی محقق می‌شود که با هم عمل کنیم. تلاش‌های مشترک با شرکای بین‌المللی، به طور ویژه سازمان ملل متحد، شورای اروپا و دیوان کیفری بین‌المللی، سازمان‌های منطقه‌ای، شرکای ملی و جامعه مدنی می‌تواند تغییری حقیقتاً بزرگ ایجاد کند. اتحادیه جهانی تجارت بدون شکنجه نمونه‌ای مطلوب از روشی است که می‌توانیم همکاری کنیم و تمامی دولت‌ها را برای ملحق شدن به آن فرا بخوانیم.

اتحادیه اروپا بار دیگر به تصویب جهانی و اجرای مؤثر معاهده سازمان ملل برای منع شکنجه و پروتکل اختیاری آن دعوت می‌کند. با عضویت 170 دولت در این معاهده که اخیراً آنگولا و عمان نیز به آن پیوسته‌اند، جهانی شدن آن در دسترس است؛ تنها 25 دولت دیگر باید آن را تصویب کنند.

اتحادیۀ اروپا از طریق سند دموکراسی و حقوق بشر اروپا از سازمان‌های جامعه مدنی فعال برای پیشگیری از شکنجه و کمک به قربانیان در سراسر دنیا، حمایت می‌کند. به طور مشخص، اتحادیه اروپا طی ده سال گذشته بیش از 80 میلیون یورو برای حمایت از کسانی تخصیص داده است که در خط مقدم این امر هستند. ما همچنان در کنار مدافعان حقوق بشر که شجاعانه علیه شکنجه در سراسر دنیا فعالیت می‌کنند می‌ایستیم.

 

Xavier Cifre Quatresols
Press Officer for Foreign Affairs and Security Policy
+32 (0)2 29 73582
+32 (0)460 75 51 56