U decembru 2009. godine režim vizne liberalizacije omogućio je građanima Srbije da putuju unutar šengenskog prostora bez vize, pokazujući da taj proces može doneti konkretne rezultate koji imaju direktnu korist za građane.

Srbija je programska zemlja u okviru Erasmusa, što omogućava studentima, nastavnicima i drugima da putuju u zemlje EU u svrhu studiranja i da upoznaju ljude iz različitih kultura.

On This Page

Vize

90 dana u 6 meseci

Građani Republike Srbije mogu da putuju u šengenski prostor EU bez vize.

Bezvizni režim stupio je na snagu 2009. godine i odnosi se na ljude koji imaju biometrijske pasoše. Oni mogu putovati u zemlje obuhvaćene Šengenom do 90 dana tokom perioda od šest meseci.

Studiranje

Erazmus I više od toga

Republika Srbija učestvovala je u programu Erasmus + od njegovog osnivanja 2014. godine kao zemlja partner. U februaru 2019. godine, Republika Srbija je postala punopravni član programa Erasmus + gde se zainteresovane strane mogu prijaviti za sve vrste projekata. O određenim vrstama projekata prijavljuju se Izvršnoj agenciji za obrazovanje, kulturu i medijske programe (EACEA), dok se druge vrste predaju Fondaciji Tempus koja je odgovorna za sprovođenje programa Erasmus + u Srbiji.

Takođe, Srbija se pridružila programu Horizon 2020 u julu 2014. Za Horizon 2020 zaduženo je Ministarstvo za obrazovanje, nauku i tehnološki razvoj, koje pruža podršku bilo kojoj od tema putem mreže nacionalnih kontakt tačaka.

Program je otvoren za srpske univerzitetske istraživačke grupe, istraživačke institute, pojedinačne istraživače, mala i srednja preduzeća, velike kompanije, kao i vladine, nevladine i privatne organizacije i institucije.