Dan za priznanje, prava i poštovanje: odavanje počasti romskoj zajednici na Kosovu

Autorski tekst, ambasador EU na Kosovu Aivo Orav

Međunarodni dan Roma je važna prilika da se proslavi bogata kultura, istorija i jezik romskog naroda, kao i da se oda počast njihovom neprocenjivom doprinosu raznolikom i živahnom društvu na Kosovu. Romi su sastavni deo naših evropskih zajednica sa zajedničkim evropskim nasleđem i dostignućima.

U Evropi negujemo naše različite tradicije i raznolikost koja čini temelj naše kolektivne snage. Romi, kao jedna od najvećih evropskih etničkih manjina, odigrali su suštinsku ulogu u oblikovanju ove šarolike tapiserije.

Ovu različitost treba i priznati i slaviti. Zato je od suštinskog značaja da romska zajednica na Kosovu ima ista prava, isti tretman i, što je najvažnije, pristup istim mogućnostima. Romska deca, devojčice i dečaci, treba da uživaju u istinskoj jednakosti i inkluziji od najranijeg uzrasta.

Međutim, realnost za mnoge Romske žene i muškarce, devojčice i dečake, na Kosovu ostaje surova. Previše njih nastavlja da živi na marginama društva, suočavajući se sa sistemskim izazovima koji sprečavaju njihovo puno učešće u društvenom, ekonomskom i političkom životu.

Izazovi sa kojima se Romi suočavaju ne odnose se samo na individualne teškoće; oni odražavaju šira društvena pitanja. Ograničen pristup obrazovanju, stanovanju, mogućnostima zapošljavanja i adekvatnoj zdravstvenoj zaštiti samo su neki od primera nepravde i diskriminacije koju romska zajednica i dalje doživljava. Dalje, žene i devojke iz romske zajednice doživljavaju višestruku diskriminaciju, kako na osnovu svoje etničke pripadnosti, tako i na osnovu pola. 

Istina je da su mogućnosti zapošljavanja za romsku zajednicu i dalje oskudne, uglavnom zbog nedovoljnog pristupa kvalitetnom obrazovanju koje bi zadovoljavalo zahteve tržišta rada. Mnogi Romi su zaposleni na nekvalifikovanim poslovima u neformalnoj ekonomiji. Ovo se ogleda u stopi nezaposlenosti među Romima od preko 60% - više nego dvostruko više od opšte populacije na Kosovu. Neophodni su veći napori da se podrži rad centara za učenje koji suviše često pate od neadekvatnog finansiranja i ograničenih mogućnosti za profesionalni razvoj svojih nastavnika. 

Ipak, određeni napredak je postignut. Drago mi je što vidim neka poboljšanja u obrazovanju, zapošljavanju i stanovanju. Postignut je napredak u pružanju podrške romskim studentima pristupu visokom obrazovanju putem stipendija, kao i u poboljšanju pristupa socijalnom stanovanju, posebno nakon nedavnog usvajanja Zakona o pristupačnom socijalnom stanovanju. Za rešavanje ranih brakova, napuštanja škole i nezaposlenosti u ugroženim zajednicama, uspostavljen je zajednički pristup kroz međuinstitucionalne radne grupe. Ove grupe - koje čine pravne vlasti, obrazovne institucije, socijalni radnici, lokalne zajednice i nevladine organizacije - koordiniraju svoje napore da pruže sveobuhvatan odgovor na ove složene izazove

Još jedan pozitivan razvoj događaja je postepeno povećanje zastupljenosti nekih manjinskih zajednica u kosovskim policijskim snagama. Kosovska policija je 2025. godine održala ceremoniju dodele diploma za 462 kadeta, pri čemu je broj uniformisanih Roma porastao sa 14 u 2021. na 19 u 2025. Ovi policajci su sada potpuno obučeni i spremni da služe svojoj zajednici.

Da bi se obezbedio kontinuirani napredak, od ključnog je značaja snažnija primena obaveza iz Poznanja i Strategije i akcionog plana za 2022-2026. od strane Vlade Kosova za uključivanje zajednica Roma i Aškalija. Puna implementacija relevantnog zakonodavstva na svim nivoima vlasti je od suštinskog značaja. 

Gledajući unapred, moramo ostati posvećeni izgradnji inkluzivnijeg i ravnopravnijeg društva. Romske žene i muškarci, devojčice i dečaci, treba da imaju pristup istim mogućnostima koje svima omogućavaju da napreduju - bilo da se radi o obrazovanju, zapošljavanju, zdravstvenoj zaštiti ili učešću u građanskom i političkom životu. Borba protiv diskriminacije i cilj pune integracije moraju ostati u srži politike Kosova.

EU na Kosovu ostaje posvećena tome da odigra svoju ulogu u pokretanju pozitivnih promena. Ovo je kontinuirani napor - onaj koji zahteva blisku saradnju sa vladom i aktivno angažovanje civilnog društva. Baveći se suštinskim uzrocima diskriminacije i isključenosti, možemo pomoći u izgradnji ravnopravnijeg, pravednijeg i inkluzivnijeg Kosova za sve.

Zajedno mi možemo!

Bahtalo 8 Aprili sa e Romenge!