EU i Kosovo održali su 12. Posebnu grupu za reformu javne uprave 27. septembra 2022

Dvanaesti sastanak Specijalne grupe EU-Kosovo za reformu javne uprave (RJU) održan je 27. septembra 2022. godine, otvorio ga je g. Dželjalj Svečlja, ministar unutrašnjih poslova, g. Elbert Krasnići, ministar administracije lokalne uprave g. Resulj Makreši, zamenica ministra finansija, rada i transfera, g-đa Rozeta Hajdari, ministarka industrije, preduzetništva i trgovine, g-din Bljerim Salahu, zamenik ministra pravde, g-đa Kaljtrina Zeka, šefica Kabineta zamenika premijera. Sastankom je predsjedavao ministar unutrašnjih poslova, g. Dželjalj Svečlja, a kopredsjedavao g. Vasilis Maragos, šef Jedinice za Bosnu i Hercegovinu i Kosovo, Generalnog direktorata za susjedstvo i pregovore o proširenju Evropske komisije (GD SPP).

U skladu sa izveštajem Evropske komisije o Kosovu za 2021. godinu, sastanak je bio fokusiran na planove vlasti i napredak ka obezbeđivanju profesionalne državne službe, sa odgovornijom organizacijom i većom pravnom sigurnošću u pogledu pružanja usluga građanima i preduzećima. 

Evropska komisija je posebno priznala i pozdravila posvećenost vlade u preduzimanju pozitivnih ključnih koraka napred u racionalizaciji agencija, kao i u cilju poboljšanja usluga usvajanjem sveobuhvatnog programa reformi o prevenciji i smanjenju administrativnog opterećenja i usvajanjem prvog seta posebnih zakona usaglašenih sa Zakonom o opštem upravnom postupku radi obezbeđenja pravne sigurnosti. Kosovo je posvećeno da nastavi napore na implementaciji smanjenja administrativnog opterećenja, racionalizaciji agencija i harmonizaciji posebnih zakona.

U pogledu reformi za odgovorniju javnu upravu, Evropska komisija je konstatovala pozitivne ključne korake preduzete usvajanjem prvog talasa racionalizacije agencija i naglasila potrebu da se nastavi dalja reforma linija odgovornosti, uz finalizaciju unutrašnje organizacije ministarstava i agencije i poboljšanje njihovog učinka.

Što se tiče strategije javne uprave, Evropska komisija je ohrabrila usvajanjem i implementacijom nove Strategije reforme javne uprave 2022-2026, i pozvala vlasti da unaprede svoju sposobnost da efikasno upravljaju reformama. Kosovo je posvećeno sprovođenju strategije i dostizanju ciljeva kako je planirano.

Što se tiče razvoja i koordinacije politika, Evropska komisija je istakla potrebu da se nastavi sa implementacijom okvira za strateško planiranje, kao i bolje usmeravanje sistema donošenja politika iz centra vlasti kako bi se obezbedio integrisan sistem planiranja dosledne i održive politike, srednjoročih i kratkoročnih ciljeva.

Što se tiče reforme državne službe, Evropska komisija je pozvala na ubrzanje organizacije centralizovanog zapošljavanja u državnoj službi, uz finalizaciju klasifikacije poslova i organizacije poslova, neophodnih za postizanje zapošljavanja zasnovanog na zaslugama, procenu učinka i transparentnu naknadu. Komisija je istakla, a Kosovo se složilo, potrebu izmena Zakona o javnim funkcionerima u skladu sa odlukom Ustavnog suda iu skladu sa principima javne uprave (meritokratija, transparentnost, delotvornost i odgovornost). Kosovo se takođe obavezalo da će nacrt zakona o platama uspostaviti jedinstven sistem plata u javnom sektoru, sa ciljem sprovođenja principa zakonitosti, transparentnosti, predvidljivosti, jednakosti i nediskriminacije.

Kosovo i Evropska komisija složili su se da dodatno pojačaju saradnju, uključujući i tehnički nivo, kako bi preduzete reforme što pre bile u potpunosti sprovedene.

Za više informacija kontaktirajte:

Kancelarija Evropske unije: Fjolla Ceku Sylejmani, +383 45 195 100, fjolla.ceku@eeas.europa.eu   

Kabinet premijera: Flamur Salihu +383 38 200 27 043, flamur.salihu@rks-gov.net

Osnovne informacije

◦     Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju je okvir za EU ​​i kosovsku administraciju da redovno razgovaraju o tehničkim i političkim pitanjima u vezi sa evropskom agendom. 

◦     Sastancima odbora SA i pododbora kopredsedavaju Evropska komisija i Kosovo. Svaki sastanak rezultira zajedničkim dogovorenim naknadnim radnjama koje treba da preduzmu kosovske vlasti. Zaključci sa sastanaka dostupni su na sajtu Kancelarije EU na Kosovu (https://eeas.europa.eu/delegations/kosovo and www.integrimievropian.rks-gov.net). Postoji sedam oblasti koje se pokrivaju kroz sektorske sastanke pododbora, za pravdu, slobodu i bezbednost; Inovacije, informaciono društvo, socijalna politika, obrazovanje i kultura; Trgovina, industrija, carina i porezi; Unutrašnje tržište, konkurencija, zaštita potrošača i zdravlja; Poljoprivreda, ribarstvo, šumarstvo, bezbednost hrane; Transport, životna sredina, energija, regionalni razvoj; Ekonomska i finansijska pitanja, Statistika. Dve posebne grupe bave se reformom javne uprave i normalizacijom odnosa sa Srbijom.

◦     Svaki sastanak pododbora prati i prati rezultate reformi na Kosovu i identifikuje kako EU može pomoći u ovom procesu. Sastanci takođe pružaju direktan doprinos u godišnje izveštaje Evropske komisije.