Evropa ujedinjena u spašavanju života

 

Posljednjih godina, prirodne katastrofe postale su učestalije i ozbiljnije, pogađajući sve evropske regione i uzrokujući značajne žrtve i štetu na infrastrukturi i u životnoj sredini. EU igra ključnu ulogu u koordinaciji odgovora na katastrofe nateritoriji cijele Evrope i šire, suočavajući se s epidemijama, poplavama, olujama, šumskim požarima, zemljotresima i katastrofama uzrokovanim ljudskim faktorom.

Katastrofe ne poznaju granice i mogu istovremeno pogoditi jednu ili više zemalja bez upozorenja. Dobro koordinisan zajednički odgovor osigurava single point kontakt tokom vanrednih situacija, poboljšavajući efikasnost i djelotvornost. Tokom 2001. godine, uspostavljen je Mehanizam civilne zaštite EU kako bi se ojačala saradnja među zemljama EU i 10 drugih učesnica na području civilne zaštite, poboljšavajući prevenciju, pripremljenost i odgovor na katastrofe.

Kada se desi vanredna situacija, svaka zemlja može zatražiti pomoć preko Centra za koordinaciju hitnog odgovora (ERCC). Ovaj centar je operativan 24/7, prati globalne događaje i njime se osigurava brza mobilizacija hitne pomoći putem direktnih veza s nacionalnim organima civilne zaštite. Specijalizovani timovi i oprema, kao što su avioni za gašenje požara, timovi za potragu i spašavanje, kao i medicinski timovi, mogu biti brzo mobilisani za misije unutar i van Evrope. Ovaj pristup okuplja resurse i stručnost hitnih službi, izbjegava dupliranje napora i osigurava brzu isporuku pomoći.

Za planiranje odgovora, ERCC se može osloniti na službu Copernicus Emergency Management Service (EMS), koja pruža pravovremene i precizne geoprostorne informacije za planiranje operacija pomoći u katastrofama. Ona pokriva razne vrste katastrofa i podržava napore u prevenciji, pripremljenosti, odgovoru i oporavku.

rescEU, u potpunosti finansiran od strane EU i podržan od strane zemalja EU, dodatno poboljšava zaštitu od katastrofa i upravljanje novim rizicima. Ova rezerva evropskih kapaciteta uključuje avione za gašenje požara, helikoptere, avione za medicinsku evakuaciju, zalihe medicinskih sredstava i poljske bolnice spremne za zdravstvene hitne slučajeve. Da bi se pripremili za sezonu šumskih požara 2024. godine, EU je uspostavila flotu od 32 vazdušna sredstva za gašenje požara i 556 vatrogasaca širom Evrope, pored rescEU rezerve.

U slučaju hitnih zdravstvenih slučajeva, Evropski medicinski korpus koordinira evropski odgovor na hitne zdravstvene slučajeve u okviru Mehanizma civilne zaštite EU. Od 2020. godine, EU je ojačala svoju medicinsku pripremljenost putem rescEU. Ovo uključuje rezerve medicinskih sredstava i kapacitete za evakuaciju kako bi se ojačali kapaciteti Evropskog medicinskog korpusa za brzu medicinsku pomoć unutar i van EU.

Za hitnu pomoć u hitnim slučajevima, širom EU dostupan i besplatan je broj hitne pomoći 112. Pozivom na 112 povezujete se sa službama hitne pomoći, uključujući ambulantu, vatrogasce ili policiju. Posebno obučeni operateri usmjeravaju pozive na odgovarajuću službu.

Jedinstveni pristup Evrope odgovoru na katastrofe, putem Mehanizma civilne zaštite EU i rescEU, primjer je snage saradnje u zaštiti života i minimiziranju uticaja katastrofa.

Za više informacija:

Šumski požari

Mehanizam civilne zaštite EU

rescEU

Evropski medicinski korpus

Centar za koordinaciju hitnog odgovora (ERCC)

Copernicus Emergency Management Service

112: EU broj za hitne slučajeve

EU Protects: Kako se Evropa udružila u borbi protiv šumskih požara

EU's Fast Aid: Kako Evropa odgovara na globalne katastrofe