Evropski zeleni dogovor: Komisija usvojila nove prijedloge za zaustavljanje krčenja šuma, inovacije u održivom upravljanju otpadom i zdravo zemljište za ljude, prirodu i klimu

Komisija je usvojila tri nove inicijative koje su neophodne da bi se Evropski zeleni dogovor pretvorio u stvarnost. Komisija predlaže nova pravila za suzbijanje krčenja šuma izazvano od strane EU, kao i nova pravila za olakšavanje pošiljki otpada unutar EU radi promovisanja cirkularne ekonomije i borbe sa izvozom ilegalnog otpada i izazovima izvoza otpada u treće zemlje. Komisija je takođe predstavlja novu strategiju za zemljište kako bi sva evropska tla bila obnovljena, otporna i adekvatno zaštićena do 2050. Sa ovim prijedlozima, Komisija predstavlja alate za prelazak na cirkularnu ekonomiju, zaštitu prirode i podizanje ekoloških standarda u Evropi, uniji i u svijetu.
Komisija predlaže novu Uredbu za suzbijanje krčenja šuma i degradacije šuma izazvano od strane EU. Samo računajući od 1990. do 2020. godine, svijet je izgubio 420 miliona hektara šume – što je površina veća od Evropske unije. Predložena nova pravila bi garantovala da proizvodi koje građani EU kupuju, koriste i konzumiraju na tržištu EU ne doprinose globalnom krčenju šuma i degradaciji šuma. Glavni pokretač ovih procesa je poljoprivredna ekspanzija vezana za soju, govedinu, palmino ulje, drvo, kakao i kafu i neke od njihovih proizvoda.
Uredba postavlja obavezna pravila due diligence-a za kompanije koje žele da plasiraju ovu robu na tržište EU sa ciljem da se osigura da su na tržištu EU dozvoljeni samo proizvodi bez krčenja šuma. Komisija će koristiti sistem benčmarkinga za procjenu zemalja i njihovog nivoa rizika od krčenja šuma i degradacije šuma izazvanih robom koja je obuhvaćena ovom uredbom.
Komisija će intenzivirati dijalog sa drugim velikim zemljama potrošačima i angažovati se multilateralno da ujedine napore. Promovisanjem potrošnje proizvoda „bez krčenja šuma“ i smanjenjem uticaja EU na globalno krčenje šuma i degradaciju šuma, očekuje se da će nova pravila smanjiti emisije gasova staklene bašte i gubitak biodiverziteta. Konačno, suočavanje sa krčenjem šuma i degradacijom šuma imaće pozitivne uticaje na lokalne zajednice, uključujući najugroženije ljude poput autohtonih naroda, koji se u velikoj mjeri oslanjaju na šumske ekosisteme.
Prema revidiranoj Uredbi o pošiljkama otpada, Komisija ispunjava ambicije o kružnoj ekonomiji i nultom zagađenju tako što predlaže jača pravila o izvozu otpada, efikasniji sistem za promet otpada kao resursa i odlučnu akciju protiv trgovine otpadom. Izvoz otpada u zemlje koje nisu članice OECD-a biće ograničen i dozvoljen samo ako su treće zemlje spremne da prime određeni otpad i ako su u stanju da njima upravljaju na održiv način. Pošiljke otpada u zemlje OECD-a biće praćene i mogu biti obustavljene ako dovedu do ozbiljnih ekoloških problema u zemlji odredišta. Prema predlogu, sve kompanije iz EU koje izvoze otpad van EU treba da obezbjede da objekti koji primaju njihov otpad budu podvrgnuti nezavisnoj reviziji koja pokazuje da upravljaju ovim otpadom na ekološki prihvatljiv način.
Unutar EU, Komisija predlaže da se uspostavljene procedure znatno pojednostave, čime bi se omogućilo da otpad ponovo uđe u cirkularnu ekonomiju, bez snižavanja potrebnog nivoa kontrole. Ovo pomaže da se smanji zavisnost EU od primarnih sirovina i podržava inovacije i dekarbonizacija industrije EU kako bi se ispunili klimatski ciljevi EU. Nova pravila takođe dovode pošiljke otpada u digitalnu eru uvođenjem elektronske razmene dokumentacije.
Uredba o pošiljkama otpada dodatno jača akciju protiv trgovine otpadom, jednog od najtežih oblika ekološkog kriminala, jer ilegalne pošiljke potencijalno čine do 30% pošiljki otpada u vrijednosti od 9,5 milijardi eura godišnje. Poboljšanje efikasnosti i efektivnosti režima sprovođenja uključuje uspostavljanje Grupe EU za sprovođenje pošiljke otpada, ovlašćivanje Evropskog ureda za borbu protiv prevara OLAF-a da podrži transnacionalne istrage država članica EU o trgovini otpadom i pružanje strožih pravila o administrativnim kaznama.
Konačno, Komisija takođe predstavlja novu Strategiju EU o zemljištu – važan rezultat Evropskog zelenog dogovora i Strategije EU o biodiverzitetu za 2030. za rješavanje klimatskih i biodiverzitetskih kriza. Zdrava tla su osnova za 95% hrane koju jedemo, u njima se nalazi više od 25% biodiverziteta u svijetu i najveći su kopneni bazen ugljenika na planeti. Ipak, 70% zemljišta u EU nije u dobrom stanju. Strategija postavlja okvir sa konkretnim mjerama za zaštitu, obnovu i održivo korišćenje zemljišta i predlaže set dobrovoljnih i pravno obavezujućih mjera. Ova strategija ima za cilj povećanje ugljenika u tlu u poljoprivrednom zemljištu, borbu protiv dezertifikacije, obnavljanje degradiranog zemljišta i tla i osiguravanje da do 2050. godine svi ekosistemi tla budu u zdravom stanju.
Strategija poziva da se obezbijedi isti nivo zaštite zemljišta koji postoji za vodu, morsko okruženje i vazduh u EU. Ovo će biti urađeno kroz predlog do 2023. za novi Zakon o zdravlju zemljišta, nakon procjene uticaja i širokih konsultacija zainteresovanih strana i država članica. Strategija takođe mobiliše neophodan društveni angažman i finansijska sredstva, zajedničko znanje i promoviše prakse održivog upravljanja zemljištem i monitoring, podržavajući ambiciju EU za globalno djelovanje na tlu.