Komisija predlaže novi instrument EU za ograničavanje prevelikih skokova cijena gasa

Komisija je nastavila svoj odgovor na tekuću energetsku krizu predlažući mehanizam za korekciju tržišta kako bi zaštitila preduzeća i domaćinstva EU od epizoda previsokih cijena gasa u EU. Ovo dopunjuje mjere za smanjenje potražnje za gasom i obezbjeđivanje sigurnosti snabdjevanja kroz diversifikaciju snabdjevanja energijom. Novi mehanizam ima za cilj smanjenje nestabilnosti na evropskim tržištima gasa uz istovremeno očuvanje sigurnosti snabdjevanja gasom.
Nakon ruske invazije na Ukrajinu i militarizacije snabdjevanja energentima, cijene prirodnog gasa su zabilježile neviđene vrhunce cijena širom EU, dostižući vrhunske vrijednosti svih vremena u drugoj polovini avgusta ove godine. Ekstremni skok cijena tokom skoro dvije nedjelje u avgustu bio je veoma štetan za evropsku ekonomiju, sa zaraznim efektima na cijene električne energije i povećanjem ukupne inflacije. Komisija predlaže da se spriječi ponavljanje ovakvih epizoda privremenim i dobro ciljanim instrumentom za automatsku intervenciju na tržištu gasa u slučaju ekstremnih poskupljenja gasa.
Sigurnosni plafon za cijene gasa
Predloženi instrument se sastoji od gornje granice cijene od 275 evra za TTF derivate za mjesec unapijred. Instrument prenosa prava (TTF), koji je najčešće korišćena referentna vrijednost cijene gasa u EU, igra ključnu ulogu na evropskom veleprodajnom tržištu gasa. Mehanizam bi se automatski pokrenuo kada su ispunjena oba sljedeća uslova:
cijena obračuna TTF derivata u prvom mjesecu prelazi 275 eura za dvije nedelje;
Cijene TTF-a su 58 eura više od referentne cijene LNG-a za 10 uzastopnih trgovačkih dana u roku od dvije nedjelje.
Kada se ovi uslovi ispune, Agencija za saradnju energetskih regulatora (ACER) će odmah objaviti obavještenje o korekciji tržišta u Službenom listu Evropske unije i obavjestiti Komisiju, Evropski organ za hartije od vrijednosti i tržišta (ESMA) i Evropsku centralnu banku. (ECB). Sljedećeg dana, mehanizam korekcije cijena će stupiti na snagu i porudžbine za prve mjesece TTF derivata koje prelaze gornju granicu cijene neće biti prihvaćene. Mehanizam se može aktivirati od 1. januara 2023. godine.
Zaštitne mjere koje obezbjeđuju sigurnost snabdjevanja i stabilnost tržišta
Predložena Uredba Savjeta sadrži zaštitne mjere za izbjegavanje poremećaja na energetskim i finansijskim tržištima. Kako bi se izbjegli problemi sa sigurnošću snabdjevanja, gornja granica cijene je ograničena na samo jedan fjučers proizvod (TTF proizvodi mjesec dana unaprijed) tako da će tržišni operateri i dalje biti u mogućnosti da ispune zahtjeve potražnje i nabavljaju gas na spot tržištu i van berze . Kako bi se osiguralo da potražnja za gasom ne raste, predlog zahtjeva od država članica da obavjeste u roku od dvije nedjelje od aktiviranja Mehanizma korekcije tržišta koje su mjere preduzele za smanjenje potrošnje gasa i električne energije. Nakon što predlog mehanizma za korekciju tržišta bude usvojen u Savjetu, Komisija će takođe predložiti da se proglasi upozorenje EU u skladu sa uredbom „Uštedi gas za bezbjednu zimu“ koja je usvojena u julu, čime će se pokrenuti obavezne uštede gasa kako bi se obezbjedilo smanjenje potražnje. Pored toga, postojaće stalni monitoring od strane ESMA, ECB, Agencije za saradnju energetskih regulatora (ACER), Grupe za koordinaciju gasa i Evropske mreže operatora prenosnog sistema za gas (ENTSO-G).
Da bi se reagovalo na moguće neželjene negativne posljedice ograničenja cijena, predlog predviđa da se mehanizam može odmah suspendovati u bilo kom trenutku. Ovo se može desiti:
Automatski, sa deaktivacijom, kada njegov rad više nije opravdan situacijom na tržištu prirodnog gasa, odnosno kada se jaz između TTF cijene i cijene LNG više ne ispunjava tokom 10 uzastopnih trgovačkih dana.
Odlukom Komisije o suspenziji kada se identifikuju rizici za sigurnost snabdjevanja Unije, napore za smanjenje potražnje, protok gasa unutar EU ili finansijsku stabilnost.
Postoji i mogućnost da Komisija spriječi aktiviranje mehanizma u slučaju da relevantni organi, uključujući ECB, upozore da se takvi rizici materijalizuju.
Pozadina
Predlog se zasniva na širokom spektru akcija koje je Komisija preduzela da bi se pozabavila pitanjem visokih cijena energije tokom prošle godine. U proljeće 2022. proširio je svoju kutiju sa alatima za cijene energije od oktobra 2021. Saopštenjem o kratkoročnim tržišnim intervencijama i dugoročnim poboljšanjima dizajna tržišta električne energije i REPowerEU planom. Takođe je predložila nove minimalne obaveze skladištenja gasa i ciljeve smanjenja potražnje za gasom kako bi se olakšala ravnoteža između ponude i potražnje u Evropi, a države članice su brzo usvojile ove predloge prije ljeta.
Cijene su dodatno porasle tokom ljetnjih mjeseci, koje su obilježile i ekstremne vremenske prilike izazvane klimatskim promjenama. Komisija je u septembru brzo reagovala predlaganjem dodatnih hitnih mjera za smanjenje potražnje za električnom energijom i prikupljanje neočekivanih profita energetskog sektora kako bi se više prihoda distribuiralo građanima i industriji.
Komisija je 18. oktobra predložila dodatne mjere za konkretno rješavanje visokih cijena gasa i jačanje sigurnosti snabdjevanja gasom kroz zajedničku kupovinu, standardnu solidarnost koja se primjenjuje u slučaju nužde, novu referentnu vrijednost za LNG i privremenu ogrlicu za sprječavanje ekstremnih skokova tržišta derivata. Takođe je predložen pravni osnov za mehanizam korekcije tržišta za rješavanje izuzetno visokih cijena gasa u kratkom roku.
Predlog se zasniva na članovima 23. i 24. predloga Komisije od 18. oktobra. Odgovor se na poziv lidera EU od 20. i 21. oktobra i prati opsežne konsultacije sa državama članicama. Komisija je dobila zadatak da hitno dostavi konkretne odluke o dodatnim mjerama za borbu protiv visokih cijena energije, uključujući privremeni dinamički koridor cijena za transakcije prirodnog gasa kako bi se momentalno ograničile epizode previsokih cijena gasa, uz neophodne mjere zaštite. Predlog mehanizma za korekciju tržišta sadrži elemente za očuvanje finansijske stabilnosti, što Komisija smatra ključnim. Predlog Uredbe Savjeta zasnovan je na članu 122 Ugovora, koji će usvojiti kvalifikovana većina država članica. Osmišljen je tako da bude na snazi godinu dana, ali se može produžiti nakon revizije do novembra 2023.