Nema razloga za strah: Kraj nasilja u školama i kraj cyberbullying-a

Učenici širom svijeta trebaju biti slobodni od svakog oblika nasilja i osjećati se sigurno i podržano u školi...

 

U svijetu koji postaje sve konfliktnije mjesto, škole moraju biti siguran prostor koji pruža podršku i u kojem svi učenici mogu napredovati kako bi sebi izgradili budućnost koja obećava. Međutim, značajan broj djece i adolescenata širom svijeta suočava se s različitim oblicima nasilja u školama, uključujući i cyberbullying.

Na Međunarodni dan protiv nasilja i zlostavljanja u školama, uključujući cyberbullying, pridružujemo se međunarodnoj zajednici kako bismo osvijetlili duboki uticaj školskog nasilja na mentalno zdravlje i pozvali na stvaranje sigurnog okruženja za učenje za svakoga, svugdje.

Ugrožavanje prava djece

Školsko nasilje ugrožava dječija prava,među njima i pravo na obrazovanje, zdravlje i dobrobit. Iako su fizičke povrede vidljive, učinci na mentalno zdravlje često ostaju skriveni i nedovoljno tretirani. To uključuje efekte kao što su depresija, anksioznost i posttraumatski stresni poremećaj (PTSP).

Direktna veza između mentalnog zdravlja i nasilja u školi ne može se ignorisati. Istraživanja pokazuju da školsko nasilje ima razorne posljedice na zdravlje učenika i dostignuća u obrazovanju. Povećava rizik od napuštanja škole u ranijoj dobi.

Najnoviji rezultati Programa za međunarodno ocjenjivanje učenika (PISA) Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) ukazuju na to da se osjećaj pripadnosti školi među učenicima smanjuje dok se (cyber)bullying sve više širi.

Mentalno zdravlje

Oko 20% učenika ima probleme s mentalnim zdravljem, posebno s anksioznošću i depresijom.

Posljedice školskog nasilja, uključujući cyberbullying, proširuju se na razvoj rizičnih, agresivnih i anti-socijalnih ponašanja među mladima. Time se nastavlja ciklus povređivanja i u budućim generacijama.

S negativnim uticajem na akademski uspjeh i povećanjem stope odustajanja, ove posljedice imaju dalekosežne implikacije na uspjeh i dobrobit učenika, njihovih porodica i cijele zajednice.

EU Strategija prava djeteta

Strategija EU o Pravima Djeteta (mart 2021.) ističe da svako dijete u Evropi i širom svijeta zaslužuje da ima ista prava ida živi slobodno od diskriminacije i zastrašivanja bilo koje vrste.

U okviru Global Heading-a, postavljeni su konkretni predlozi za podršku, zaštitu i osnaživanje djece putem:

  • Dodjeljivanja razvojnih sredstava za obrazovanje u Subsaharskoj Africi, Aziji i Tihom okeanu, Americi i Karibima;
  • Dodeljivanja humanitarne pomoći za obrazovanje u hitnim situacijama i dugotrajnim krizama;
  • Pokretanja Akcionog plana za mlade kojim bi se promovisalo osnaživanje i sudjelovanje mladih;

Sigurniji i bolji internet

Životi i obrazovanje djece i mladih sve više se sele na online svijet. S mnogo više prilika za povezivanje i učenje, digitalni svijet izlaže učenike različitim oblicima nasilja, uključujući govor mržnje, self-generated  slike seksualnog sadržaja, samopovređivanje i za uzrast neprimjeren sadržaj.

U Novoj strategiji za bolji internet za djecu, usvojenoj 2022. godine, predviđeni su konkretni koraci za podizanje svijesti, stvaranje sigurnog online okruženja, podsticanje kvalitetnog online sadržaja i borbu protiv dječje pornografije online.

Platforma Better Internet for Kids finansirana od strane EU podržava digitalnu pismenost i razmjenu znanja kako bi opremila djecu i mlade s digitalnim vještinama i kritičkim razmišljanjem potrebnim za donošenje odgovornih online odluka.

Platforma nudi brojne resurse dostupne djeci, adolescentima, roditeljima i nastavnicima, za upotrebu u učionicama ili kod kuće. Za više informacija posjetite web stranicu betterinternetforkids.eu.

• Slijedite link za The Respect Effect - Anti-bullying edukacioni resurs

• Za savjete o očuvanju vašeg blagostanja, posjetite stranicu Mentalno zdravlje i internet.

Zaštita od nasilja

U okviru UN Konvencije o Pravima Djeteta, škole imaju formalnu obavezu zaštititi djecu od svih oblika nasilja, kako fizičkog tako i psihičkog. čak i ako je nasilje online i proteže se izvan školskog prostora, obrazovni sistem igra ključnu ulogu u obradi online sigurnosti i pružanju vještina za prepoznavanje online nasilja i zaštitu sebe.

• Slijedite link kako biste saznali više o Vanjskoj Politici  EU o Pravima Djeteta.