Reforme sistema infrastrukture kvaliteta na Zapadnom Balkanu i Moldaviji obezbijediće slobodnu konkurenciju i bezbjedne proizvode na CEFTA tržištima
Ovo je ocijenjeno na regionalnom sastanku posvećenom reformama ključnih aspekata sistema infrastrukture kvaliteta u članicama CEFTA - e i njihovom usklađivanju sa pravnim tekovinama EU, održanom u Budvi. Sastanak je organizovan u okviru projekta „EU4Business: Podrška regionalnoj ekonomskoj integraciji”, koji sprovodi Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit (GIZ), uz podršku Evropske komisije i Njemačkog saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ).
NJ.E. Peter Felten, ambasador SR Njemačke u Crnoj Gori, istakao je da će ovaj projekat doprinijeti podsticanju regionalne integracije na Zapadnom Balkanu i pripremiti privrede CEFTA -e i region za pristupanje Evropskoj uniji. „Harmonizovana infrastruktura kvaliteta će omogućiti nesmetanu trgovinu i bolji pristup tržištima širom regiona i šire. Proizvođači će imati pouzdan i isplativiji poslovni okvir u svim ekonomijama CEFTA-e. To će garantovati bezbjednost proizvoda koji se plasiraju na tržišta i ojačaće poverenje potrošača u ono što nađu na policama. Imaće mnogo veći izbor robe sveukupno boljeg kvaliteta“, pojasnio je on.
Šef Odjeljenja za saradnju u Delegaciji Evropske unije u Crnoj Gori, Yngve Engstroem, istakao je da regionalna integracija počinje sa ekonimijom i sa društvom i da Evropska unija ostaje snažna podrška naporima u regionu da se promoviše regionalna ekonomska integracija, kroz Transportnu zajednicu, Energetsku zajednicu i Zajedničko regionalno tržište. „Zajedničko regionalno tržište, koje je strukturirano oko četiri slobode, a istovremeno pokriva aspekte digitalne, investicione, inovacione i industrijske politike, katalizator je za dublju regionalnu ekonomsku integraciju. Takođe predstavlja odskočnu dasku ka jedinstvenom tržištu Evropske unije, jer osigurava da se integracija u regionu zasniva na standardima i zakonodavstvu EU, čime se otvara mogućnost integracije u EU“, naveo je on.
Emir Đikić, direktor Sekretarijata CEFTA je ocijenio da je izgradnja sistema infrastrukture kvaliteta jedan od najvažnijih i praktičnih koraka u poboljšanju kvaliteta proizvoda i obezbjeđivanju bezbjednosti potrošača. “Uvođenjem standarda EU na tržišta CEFTA-e, želimo da približimo privrede jedinstvenom tržištu EU, pomažući im da povećaju svoju trgovinsku konkurentnost, osiguraju pristup tržištu EU i stimulišu industrijski razvoj – kao ključnim ciljevima Akcionog plana za Zajedničko regionalno tržište”, istakao je on.
Jasna Vujović, generalna direktorka Direktorata za unutrašnje tržište i konkurenciju u Ministarstvu ekonomskog razvoja i turizma je ocijenila da je Crna Gora snažno posvećena isunjavanju svih obaveza iz Berlinskog procesa a kada je riječ o infrastrukturi kvaliteta, stvaranju regionalnog tržišta bez barijera, uz poštovanje svih evropskih propisa i standarda. “Uspostavljanje savremenog sistema infrastrukture kvaliteta koji predstavlja osnov slobodnog kretanja robe, omogućilo je Crnoj Gori da bude bliža Evropi i njenim vrijednostima”, ocijenila je ona.
Zoran Glomazić, Direktor Instituta za standardizaciju Crne Gore je istakao da će Institut sa zadovoljstvom preuzeti svoje obaveze i nastaviti kontinuirano usklađivanje propisa i procesa sa standardima koje propisuje Evropska unija u cilju povećanju kvaliteta roba i usluga za svoje građane.
Na sastanku, koji će trajati do 30. marta, razmotriće se glavni nalazi procjene o spremnosti institucija infrastrukture kvaliteta (metrologija, standardizacija, akreditacija, nadzor nad tržištem) u CEFTA ekonomijama, a biće predstavljen i koncept regionalne mreže ovih institucija.