Zaštita potrošača: WhatsApp se slaže da će u potpunosti poštovati pravila EU, bolje informisati korisnike i poštovati njihov izbor o ažuriranju ugovora

 

Nakon dijaloga sa tijelima EU za zaštitu potrošača i Evropskom komisijom (CPC mreža), WhatsApp se obavezao da bude transparentniji u pogledu promjena u uslovima korištenja. Štaviše, kompanija će olakšati korisnicima da odbiju ažuriranja kada se ne slažu sa njima i jasno će objasniti kada takvo odbijanje dovodi do toga da korisnik više ne može da koristi usluge WhatsApp-a. Takođe,WhatsApp je potvrdio da se lični podaci korisnika ne dijele sa trećim licima ili drugim Meta kompanijama - uključujući Facebook - u reklamne svrhe. Dijalog su koordinirali Švedska agencija za zaštitu potrošača i Irska Komisija za konkurenciju i zaštitu potrošača, a posredovala je Komisija.

Komesar za ravosuđe Didije Reinders rekao je: „Pozdravljam posvećenost WhatsApp-a da promijeni svoju praksu kako bi bila u skladu sa pravilima EU, aktivno obavještavajući korisnike o svim promjenama njihovog ugovora i poštujući njihov izbor umjesto da ih pita svaki put kada otvore aplikaciju. Potrošači imaju pravo da razumiju na šta pristaju i šta taj izbor konkretno podrazumijeva, kako bi mogli da odluče da li žele da nastave da koriste platformu.”

CPC mreža je prvi put poslala pismo WhatsApp-u u januaru 2022, nakon upozorenja Evropske potrošačke organizacije (BEUC) i osam članica tog udruženja o navodnim nepoštenim praksama u kontekstu ažuriranja WhatsApp-ovih uslova korišćenja usluge i politike privatnosti. U junu 2022, CPC mreža je poslala drugo pismo WhatsApp-u ponavljajući svoj zahtjev da potrošači moraju biti jasno informisani o WhatsApp-ovom poslovnom modelu i, posebno, da li WhatsApp ostvaruje prihode od komercijalnih politika koje se odnose na lične podatke korisnika. Nakon diskusija između CPC mreže, Komisije i WhatsApp-a, kompanija je potvrdila da ne dijeli lične podatke korisnika u reklamne svrhe.

Pregled obaveza

Za sva buduća ažuriranja politike, WhatsApp će:

• objasni koje izmjene namjerava da unese u ugovore korisnika i kako bi one mogle uticati na njihova prava;

• uključiti mogućnost odbijanja ažuriranih uslova usluge isto toliko istaknuto kao i mogućnost njihovog prihvatanja;

• obezbjediti da obavještenja koja obavještavaju o ažuriranjima mogu biti odbačena ili da se pregled ažuriranja može odložiti, kao i da poštuje izbor korisnika i da se uzdrži od slanja ponavljajućih obavještenja.

Sledeći koraci

Mreža za saradnju organizacija za zaštitu potrošača (CPC) će aktivno pratiti kako WhatsApp sprovodi ove obaveze prilikom budućih ažuriranja svojih politika i, gdje je potrebno, sprovodiće poštovanje – uključujući mogućnost izricanja kazni.

Štaviše, nedavna studija Komisije i poslednja analiza CPC-a o „tamnim obrascima“ pokazali su da mnoge kompanije koriste „tamne obrasce“, na primjer, što otežava otkazivanje pretplate na uslugu nego samu pretplatu na nju. Mreža CPC će, uz podršku Komisije, nastaviti da intenzivira svoje napore u rješavanju takvih nezakonitih praksi tamo gdje se pojave.

Pozadina

Novi Zakon o digitalnim uslugama predviđa i.a. obavezu da usluge imaju jasne uslove i odredbe, objašnjavajući korisniku na razumljivom jeziku kada na njihov sadržaj ili nalog mogu uticati određena ograničenja, kao i obavezu da se takva ograničenja primjenjuju na pažljiv, objektivan i proporcionalan način. DSA će dopuniti pravila kao što su Direktiva o nepoštenoj komercijalnoj praksi ili Opšta uredba o zaštiti podataka, obezbjeđujući da ne ostane regulatorna praznina u kojoj platforme mogu manipulisati korisnicima.

Saradnja za zaštitu potrošača (CPC) je mreža organizacija nadležnih za sprovođenje zakona EU o zaštiti potrošača. Da bi se bavili prekograničnim pitanjima, njihove akcije su koordinisane na nivou EU.

Nacionalne vlasti su odgovorne za sprovođenje zakona EU o zaštiti potrošača. Zahvaljujući Uredbi o saradnji u oblasti zaštite potrošača, oni imaju zajednički alat jakih ovlašćenja za otkrivanje nepravilnosti i preduzimanje brzih i koordinisanih akcija protiv trgovaca koji ne poštuju pravila.

Štaviše, nova Direktiva o boljoj primjeni i modernizaciji pravila Unije o zaštiti potrošača izmjenila je postojeće instrumente prava potrošača EU tako što je dodatno unaprijedila transparentnost za potrošače kada kupuju na onlajn tržištima.

Saradnja se primjenjuje na pravila za potrošače koja pokrivaju različite oblasti kao što su nepoštene komercijalne prakse, e-trgovina, geoblokiranje, godišnji odmori, onlajn prodaja i prava putnika.