THIS CONTENT HAS BEEN ARCHIVED

Енергетична безпека Європи та співпраця ЄС і США

07.02.2022

Енергетична безпека Європи та співпраця ЄС і США

06/02/2022 - Блог Високого представника ЄС - Енергетична галузь завжди входила до переліку пріоритетних геополітичних питань. У зв’язку з високими цінами та проблемами з постачанням газу, спричиненими кризою у відносинах з Росією, питання енергетичної безпеки є першим пунктом нашого порядку денного. Нам потрібно впоратися з короткостроковими викликами, дотримавшись нашої довгострокової мети зеленого переходу. Енергетична рада ЄС-США, зустріч якої проходитиме у Вашингтоні, округ Колумбія, посилить трансатлантичну співпрацю у цьому напрямку. 

Перед відльотом до Вашингтона разом із моєю колегою, Єврокомісаркою з питань енергетики Кадрі Сімсон, на засідання, на якому я буду співголовувати разом із Держсекретарем Ентоні Блінкеном цього понеділка, мушу зауважити, що напередодні зустрічі ситуація у світі виглядає дещо тривожно. 

Ціни на енергоносії посприяли росту інфляції 

Ціни на енергоносії зросли через причини, пов’язані з глобальним співвідношенням попиту та пропозиції. На сьогодні ціна природного газу в Європі у шість-десять разів вища, ніж рік тому, що, в свою чергу, сприяє значному підвищенню вартості електроенергії, враховуючи те, як ці ціни формуються та встановлюються на європейському оптовому ринку електроенергії. Наразі це вже призвело до зростання інфляції наприкінці 2021 року. Якщо ціни на енергоносії залишаться високими протягом 2022 року, підживлюючи зростання інфляції, це серйозно вплине на процес відновлення після пандемії. 

Graphic about EU imports of natural gas by partners 2019

В умовах важкої кризи, яку ми зараз переживаємо у відносинах з Росією, це стало не лише питанням ціни, а й проблемою безпеки постачання. Енергетична політика завжди відігравала велике значення у відносинах між ЄС та Росією: понад сорок відсотків імпорту газу в ЄС надходить з Росії, а шістдесят відсотків доходів від експорту Росії надходить з ЄС. Як я зазначав минулого тижня, зменшуючи загальну частку газу, імпортованого з Росії, ми інвестуватимемо не лише в «зелений перехід», але й у зменшення нашої стратегічної залежності. В останні роки Росія підвищила свою стійкість до економічних санкцій, збільшивши свої валютні резерви, більшою мірою, ніж ми доклали зусиль задля підвищення нашої здатності протистояти потенційному скороченню об’ємів постачання газу. Нам необхідно терміново розглянути питання про розвиток стратегічних запасів газу в ЄС і можливість спільної закупівлі газу, як це раніше було запропоновано Європейською Комісією. Це підвищить безпеку всіх гравців за прийнятною ціною, як зазначено в  нещодавньому звіті аналітичного центру CEPS. 

Росія в минулому вже використовувала постачання енергоресурсів з політичною метою. І хоча протягом останніх тижнів РФ виконувала свої контрактні зобов’язання, “Газпром” відмовився від здійснення додаткових постачань для поповнення європейських сховищ, поглиблюючи напруженість ситуації на ринку.  

Line graph about difference in the filling rates of Gazprom controlled storages and other storages

Отож, що ЄС і США можуть зробити, щоб ефективно вирішити короткострокові проблеми, водночас просуваючись до стратегічної мети розвитку економіки з нульовими викидами та значного скорочення залежності від викопних паливних ресурсів? Разом зі США та іншими партнерами ми виступаємо проти використання енергоресурсів як зброї та геополітичного важеля. Нещодавня спільна заява ЄС і США щодо енергетичної безпеки вже заклала основи для стійкості проти цінових потрясінь у майбутньому та геополітичної напруги навколо порядку денного трансатлантичної енергетичної безпеки. Ми прагнемо забезпечити енергетичну безпеку ЄС та наших сусідів, включно з Молдовою, Україною та Західними Балканами. 

«Разом зі США та іншими партнерами ми виступаємо проти використання енергоресурсів як зброї та геополітичного важеля. Ми прагнемо забезпечити енергетичну безпеку ЄС та наших сусідів, включно з Молдовою, Україною та Західними Балканами». 

Відправною точкою нашої стратегії  є Європейська Зелена Угода та енергетичний перехід, який ми хочемо прискорити зважаючи на надзвичайну кліматичну ситуацію, що склалася. Усвідомлюючи, що шлях до цього переходу непростий, не можна дозволити поточним подіям збити нас із наміченого шляху. 

Невідкладна проблема безпеки газопостачання 

Однак у короткотерміновій перспективі ми зіштовхуємося й повинні вирішувати невідкладну проблему гарантування безпеки газопостачання. Це передбачає роботу над подальшою диверсифікацією маршрутів та джерел імпорту. США вже є найбільшим постачальником зрідженого природного газу до Європи, і ми наразі активізуємо нашу співпрацю з метою гарантування безпечних поставок газу протягом наступних місяців. Окрім США, ми також ведемо перемовини з Норвегією, Катаром, Азербайджаном, Алжиром та іншими країнами щодо розширення поставок зрідженого газу. Нам також потрібно докласти невідкладних зусиль для якнайшвидшої інтеграції Піренейського півострова, який фактично є відокремленим “островом посеред Європи” в контексті європейського енергетичного ринку, оскільки він володіє більшими потужностями для отримання зрідженого газу, ніж інші європейські країни. Ці зусилля матимуть більше шансів на успіх у разі, якщо ми інвестуватимемо у відносини з потенційними постачальниками зрідженого газу не як у короткострокове вирішення проблеми, а як у частину наших інтересів з розвитку  більш стратегічних відносин, паралельно працюючи над розвитком відновлюваних джерел енергії, таких як водень та сонячна енергія. 

Bar chart about LNG imports to the EU by supplier

Поряд із нашим прагненням досягнути власних енергетичних та кліматичних цілей, а також підвищити нашу стійкість, ми повинні допомогти Україні зробити те ж саме. З точки зору енергетичної безпеки Україна вже є краще підготовленою до будь-яких конфліктів. Водночас, як в решті Європи, справжня енергетична безпека може бути досягнута лише за рахунок збільшення інвестицій у внутрішні відновлювані джерела енергії, а також кращих зв’язків із ринком ЄС. Наша зустріч стане нагодою досягнути ще тіснішої координації щодо реформування енергетичного ринку, необхідного Україні для покращення корпоративного управління та підвищення прозорості напередодні синхронізації України з європейською електричною мережею, запланованою на 2023 рік. Ми також працюватимемо над збільшенням реверсних потоків у межах наявної газотранспортної інфраструктури. 

 «Зрештою, надійні, дешеві та безпечні енергетичні ресурси будуть доступні лише в рамках безвуглецевої енергетичної системи. Саме тому такі технології, як енергоефективність, відновлювані джерела енергії та воднева енергетика посідають провідне місце в нашому спільному зі США порядку денному».

З усього цього випливає важливий урок: зрештою, надійні, дешеві та безпечні енергетичні ресурси будуть доступні лише в рамках безвуглецевої енергетичної системи, заснованої в першу чергу на відновлюваних джерелах. Саме тому ми також тісно співпрацюємо зі США у галузі технологій. Енергоефективність, відновлювані джерела енергії (зокрема, вітрова енергія) і водень посідають провідне місце у нашому спільному порядку денному. Минулого року між ЄС та США було створено нову Ініціативну групу високого рівня з питань клімату, і ми узгодили наші позиції напередодні Конференції ООН зі зміни клімату (COP26) у Глазго. Енергетична рада дасть поштовх роботі Трансатлантичного альянсу зелених технологій у галузі інновацій та швидкого, масштабного розгортання ключових технологій чистої енергетики в усьому світі, включно з тепловими насосами, удосконаленими лічильниками, засобами для довготривалого зберігання енергії, зокрема, шляхом зміцнення наших спільних зусиль щодо створення кодексів, стандартів, сертифікації та нормативно-правової бази.

Енергетичний перехід змінить геополітичний баланс 

Енергетичний перехід продовжить змінювати геополітичний баланс, перебираючи владу від тих, хто контролює джерела викопних паливних ресурсів, на користь тих, хто розробляє технології чистої енергетики. Це вимагатиме від країн, які наразі значною мірою покладаються на експорт викопного палива, диверсифікації їхньої економіки, і ми повинні бути готові допомогти їм зробити цей вагомий крок уперед. Перехід до нульового рівня викидів є життєво необхідним для порятунку нашої планети, проте також матиме переваги і для зовнішньої політики: світ, який працює на чистій енергії, стане стабільнішим і кращим світом для всіх. Водночас, він створить нові форми залежності через ресурси, яких виробництво такої енергії потребує. Цієї весни буде оприлюднена нова стратегія ЄС щодо міжнародної енергетики, в якій буде детальніше викладено нашу відповідь на ширші виклики в контексті даного питання.  

У співпраці зі США ЄС продовжить працювати над глобальним енергетичним переходом, який є соціально справедливим і враховує геополітичні виклики. Завтра ми разом працюватимемо над цим широким порядком денним, надсилаючи чіткий сигнал тим, хто прагне нас розділити. 

***

Europe’s energy security and EU-US cooperation  

06/02/2022 – HRVP BlogEnergy has always been among the most important geopolitical issues. With high prices and gas supplies challenges caused by the crisis with Russia, it is at the top of our agenda. We need to address short-term pressures while sticking to our long-term goal of the net-zero transition. The EU-US Energy Council in Washington DC will boost transatlantic cooperation on this front. 

Flying to Washington with my colleague Energy Commissioner Kadri Simson, the global context appears worrying ahead of the EU-US Energy Council that I will co-chair with Secretary of State Anthony Blinken this Monday.

Energy prices have boosted inflation

Energy prices have surged due to global supply and demand issues. Gas prices in the EU are six to ten times higher than they were a year ago, putting great strains on electricity prices, due to the way these prices are determined on the wholesale electricity market in Europe. It has already boosted inflation at the end of 2021. If energy prices stay high throughout 2022, feeding higher inflation, this will seriously affect the post-pandemic recovery.

With the severe crisis that we are currently going through with Russia, it has become not only a price issue but also a matter of security of supplies. Energy policy always looms large in EU-Russia relations: over forty percent of EU gas imports come from Russia and sixty percent of Russia’s import revenues come from the EU. As I said last week, by reducing the overall gas import ratio from Russia, we will be investing not only in the green transition but also in reducing our strategic dependencies. However, in recent years, Russia has enhanced its resilience against economic sanctions, by increasing its foreign currency reserves, more than we have done to enhance our capacity to face potential gas supply cuts. We should urgently consider developing EU strategic gas reserves and the possibility of joint gas purchasing, as the Commission has suggested. This would enhance the security of all at a manageable price, as set out in a recent report  by the think tank CEPS.

Russia has already in the past used energy supplies for political purposes. In recent weeks, although Russia has been fulfilling strictly its contractual commitments, the Russian-state owned Gazprom has refused to send additional supplies to re-fill European storage facilities, creating further nervousness in the market. 

So what can the EU and the US do to address short-term challenges while at the same time addressing the imperative of moving to net zero and cutting our dependence on fossil fuels? Together with the US and other partners, we oppose the use of energy supply as a weapon and geopolitical lever. The recent EU-US joint statement on energy security already places resilience to future price shocks and safeguards against geopolitical tensions at the centre of the transatlantic energy security agenda. We are committed to ensure the energy security of the EU and our neighbours, including Moldova, Ukraine and the Western Balkans. 

“Together with the US, we oppose the use of energy supply as a weapon and geopolitical lever. We are committed to ensure the energy security of the EU and our neighbours, including Moldova, Ukraine and the Western Balkans.”

The starting point of our strategy is the European Green Deal and the energy transition that we want to accelerate in light of the climate emergency. We know that the path of this transition is not straightforward, but we cannot allow current events to put us off track.

The immediate problem of security of gas supply 

However, in the short term, we face, and we must tackle, the immediate problem of ensuring security of gas supply. This means working for greater diversification of import routes and sources. The US already is Europe’s largest Liquefied Natural Gas (LNG) supplier, and we are intensifying our cooperation to ensure that our gas supplies are safe throughout the months to come. Beyond the US, we are also talking with Norway, Qatar, Azerbaijan, Algeria and others to expand LNG supplies. We will also have to work rapidly to better integrate the Iberian peninsula, which is actually an electricity island in Europe, in the European energy market because it has more LNG receiving capacities than other European countries. These efforts are more likely to succeed if we invest in relations with potential LNG suppliers, not as a short-term fix, but as part of our interest in developing more strategic relationships, working also on renewables like hydrogen and solar.

While we seek to address the EU’s own energy and climate goals and enhance our resilience, we must do the same for Ukraine. In terms of energy security, Ukraine today is already better prepared for any conflict. As in the rest of Europe, true energy security can however only come through more investment in domestic renewables and better connections with the EU market. Our meeting will be an opportunity to seek even tighter coordination on energy market reforms needed in Ukraine to reinforce corporate governance and transparency ahead of Ukraine’s synchronisation to the European electricity network, planned in 2023. We will also work on increased reverse flows within the existing gas transportation infrastructures.  

“In the end, reliable, affordable and secure energy will only come through a decarbonised energy system. This is also why technologies like energy efficiency, renewables and hydrogen are high on our common agenda with the US.” 

There is a broad lesson in all this: in the end, reliable, affordable and secure energy will only come through a decarbonised energy system based largely on renewables. This is why we are also cooperating closely with the US on technology. Energy efficiency, renewables (such as wind power) and hydrogen are high on our common agenda. A new EU-US High-Level Climate Action Group has been established last year, and we have aligned our positions ahead of the COP26 in Glasgow. This Energy Council will jumpstart the Transatlantic Green Technology Alliance on innovation and rapid, at scale deployment of key clean energy technologies globally, including heat pumps, advanced metering, long-duration energy storage, notably by reinforcing our common efforts on codes, standards, certification and regulatory frameworks.

Energy transition will change geo-political balances

The energy transition will continue to change geo-political balances, shifting power from those controlling fossil fuels to those developing clean energy technologies. This will require countries that now heavily rely on fossil fuel exports to diversify their economies and we need to be ready to help them take this big step forward. The net zero and just energy transition is vital to save our planet but will also have foreign policy benefits: a world run on clean energy will be a more stable and better world for all, although it will also create new dependencies because of the materials it requires. A new EU strategy on international energy will be published this spring, to set out in more detail our response to the wider challenges on this issue.

In cooperation with the US, the EU will continue to build a global energy transition that is socially just and takes care of the geopolitical challenges. Tomorrow, we will work together on this broad agenda, sending a strong message to those who seek to divide us.